Czy grozi nam nacjonalizm? Klub Obywatelski podejmie dyskusję

2016.05.12 09:41
"Czy grozi nam nacjonalizm? Krajobraz po białostockim marszu" - problem radykalizujących się światopoglądów ma być podjęty podczas czwartkowego Klubu Obywatelskiego.
Czy grozi nam nacjonalizm? Klub Obywatelski podejmie dyskusję
Fot: Anna Dycha

- Białystok zaczyna być rozpoznawalny głównie przez to, że zdarzają się ekscesy na tle rasowym - mówi historyk sztuki Joanna Tomalska. - Z takich wydarzeń nigdy w historii nic dobrego nie wynikło. To jest ten moment, kiedy trzeba podjąć temat, przedstawić możliwe zagrożenia i przeciwdziałać tym zagrożeniom - uważa.

I właśnie nacjonalizmowi ma być poświęcona kolejna debata białostockiego Klubu Obywatelskiego.

Tomalska zaznaczyła też, że problem jest szczególnie istotny w naszym regionie, gdzie historycznie przenikały się różne kultury:
- I co? To wszystko w XXI wieku ma się skończyć? Dlatego że nie potrafimy ze sobą rozmawiać, że tylko sms-y i komunikatory w sieci?

W dyskusji wezmą udział socjolożka Małgorzata Anna Bieńkowska, która bada m.in. przemiany stosunków etnicznych na wschodnim pograniczu Polski oraz ojciec Tomasz Dostatni - dominikanin, publicysta, duszpasterz inteligencji i rekolekcjonista, autor kilkudziesięciu programów telewizyjnych z cyklu "Rozmowy w drodze".

- Odpowiemy sobie na pytanie, czy można być katolikiem i nacjonalistą i czy w nauce kościoła jest miejsce na połączenie tych dwóch kwestii - mówi Maciej Biernacki, białostocki radny PO.

Biernacki twierdzi, że na debacie się nie skończy. Wnioski, do których ona doprowadzi, będą wcielane w życie.

- Będziemy szukali rozwiązań i liczymy na to, że dyskusja przyniesie nam bardzo wiele konstruktywnych pomysłów i dróg wyjścia z tej sytuacji - ma nadzieję. - Jeśli realizacja pomysłu będzie wymagała pójścia do prezydenta miasta, to pójdziemy do prezydenta miasta, jeśli będzie wymagała innych działań, to będziemy się starać podejmować te inne działania.

Maciej Biernacki twierdzi, że ciekawe byłoby, gdyby w dyskusji wziął udział ONR, który mógłby przedstawić swój punkt widzenia:
- Będzie można ich wysłuchać i stwierdzić, o co im tak naprawdę chodzi, ale też wskazać, gdzie w ich myśleniu są błędy logiczne, bo nie wierzę, że można być w ONR i nie mieć błędów logicznych w myśleniu, bo wynikać to może tylko z wybiórczej znajomości naszej historii.

Debata odbędzie się w czwartek (12.05) o godz. 18.00 w białostockich spodkach. Spotkanie jest otwarte. Kluby obywatelskie w całym kraju prowadzi Instytut Obywatelski - przybudówka PO.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

874 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39