Czy na Podlasiu są wprowadzane innowacje?

2016.01.15 00:00
Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący działalności innowacyjnej przedsiębiorstw. Sprawdzamy, jak na tle innych województw wypada Podlasie.
Czy na Podlasiu są wprowadzane innowacje?
Fot: pixabay.com

Jeśli chodzi o wprowadzanie innowacji marketingowych przez przedsiębiorstwa przemysłowe w latach 2012-2014, to województwo podlaskie uplasowało się na 6. pozycji. W zestawieniu przed nim znalazły się: dolnośląskie, mazowieckie, śląskie, kujawsko-pomorskie i podkarpackie. W przypadku przedsiębiorstw usługowych wypadamy znacznie gorzej i jesteśmy na 9. pozycji.

"Porównując wdrażanie innowacji marketingowych według poziomów techniki przedsiębiorstw, zauważyć można, że najczęściej wprowadzały je podmioty zaliczane do wysokiej techniki" - czytamy w raporcie.

Niestety jeśli chodzi o udział przychodów przedsiębiorstw usługowych ze sprzedaży produktów nowych lub istotnie ulepszonych, to nasz region znajduje się w ostatniej szóstce i wypada około dziesięciokrotnie gorzej niż województwo mazowieckie.

Jedną z form współpracy przedsiębiorstw w zakresie innowacji jest inicjatywa klastrowa. Docenia ją także wielu przedsiębiorców z naszego regionu - nastąpił znaczny wzrost jeśli chodzi o taką współpracę. Jednak w porównaniu z innymi województwami znajdujemy się w tej dziedzinie dopiero na przedostatniej pozycji, za nami jest tylko zachodniopomorskie. Badania wykazują, że inicjatywami klastrowymi były zainteresowane przede wszystkim podmioty zatrudniające 250 osób i więcej.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1893 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39