Czy najbliższa niedziela jest handlowa? Wiele osób chce zrobić zakupy przed świętami

2023.12.15 14:30
Wielkimi krokami zbliżają się święta. To czas, kiedy w sklepach widać wzmożony ruch. Wiele osób zastanawia się, czy w związku z tym, będzie miało możliwość zrobienia zakupów także w najbliższą niedzielę, kiedy będzie nieco więcej czasu na stanie w kolejkach, niż chociażby w tygodniu.
Czy najbliższa niedziela jest handlowa? Wiele osób chce zrobić zakupy przed świętami
Fot: M. Witkowska

Największe zainteresowanie niedzielami handlowymi jest bez wątpienia w grudniu, kiedy wiele osób zaczyna przygotowywać się do świąt. Pojawia się więc pytanie, czy najbliższa niedziela (17 grudnia) jest handlowa? Odpowiedź brzmi: tak i to ostatnia niedziela w tym roku, kiedy można będzie zrobić zakupy.

Tego dnia normalnie będą otwarte galerie handlowe, supermarkety, czy dyskonty. Zazwyczaj godziny otwarcia są tego dnia krótsze niż w pozostałe dni tygodnia, warto jednak sprawdzać takie informacje na stronie sklepów. 

Poniżej zamieszczamy harmonogram niedziel handlowych w 2024 roku.

Niedziele handlowe w 2024 r.

1 marca 2018 r.  weszła w życie ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre dni. W związku z tym sklepy mogły być otwarte tylko w wybrane niedziele (które podane są zawsze na początku roku). Są jednak placówki, które mogą być wówczas otwarte. W tych dniach handel może normalnie odbywać się np. na stacjach paliw, w punktach, gdzie sprzedawane są pamiątki, dewocjonalia, prasa, bilety komunikacji miejskiej, wyroby tytoniowe, kupony gier losowych, w aptekach, na jarmarkach, w piekarniach, lodziarniach, cukierniach sklepach internetowych, kwiaciarniach, zakładach leczniczych dla zwierząt oraz placówkach pocztowych. Zgodnie z przepisami otwarte mogą być również sklepy, w których właściciel sam stanie za kasą i będzie obsługiwać klientów.

Kalendarz niedziel handlowych 2024 jest ustalany na podstawie artykułu 7. ustawy ograniczającej niedzielną sprzedaż. W nadchodzącym roku zakupy w tym dniu będzie można zrobić siedmiokrotnie. Zakaz handlu nie będzie obowiązywał w ostatnią niedzielę w styczniu, kwietniu, czerwcu i w sierpniu, niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkanocy oraz dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. 

Niedziele handlowe 2024 - lista:

- 28 stycznia,
- 25 marca,
- 28 kwietnia,
- 30 czerwca,
- 25 sierpnia,
- 15 grudnia,
- 22 grudnia.

W pozostałe niedziele sklepy będą zamknięte.

Zakupów nie zrobimy także w dni, kiedy przypadają święta kościelne i państwowe, w przyszłym roku będą to:

- 1 stycznia - Nowy Rok,
- 6 stycznia - Trzech Króli,
- 9-10 kwietnia - Wielkanoc,
- 1 maja - Święto Pracy,
- 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja,
- 8 czerwca - Boże Ciało,
- 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie NMP,
- 1 listopada - Wszystkich Świętych,
- 11 listopada - Święto Niepodległości,
- 25-26 grudnia - Boże Narodzenie.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1582 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39