Dom

Czy Polacy martwią się o stan środowiska? Jak kupujemy sprzęty AGD?

2023.08.30 11:27
O pogarszający się stan środowiska naturalnego martwi się ponad 50% Polaków. Jakie działania możemy podjąć w swoim domu, aby zapobiegać niszczeniu ziemi?
Czy Polacy martwią się o stan środowiska? Jak kupujemy sprzęty AGD?
Fot: Materiały prasowe

W jaki sposób Polacy dbają o środowisko? Według badania przeprowadzonego przez Whirlpool Corporation, przede wszystkim staramy się kupować energooszczędne sprzęty gospodarstwa domowego.

Jak Polacy troszczą się o klimat?

Okazuje się, że najczęściej praktykowane przez nas działania na rzecz ochrony klimatu to te, które są narzucone odgórnie - jak chociażby związane z ograniczeniem stosowania jednorazowych plastików.

Już co trzeci Polak deklaruje, że do minimum ogranicza stosowanie środków czyszczących uznawanych za szkodliwe dla środowiska naturalnego. Interesujące wydaje się to, że działania na rzecz klimatu najczęściej podejmują przedstawiciele pokolenia baby boomers, czyli urodzeni po wojnie, a także w latach 50. i 60.

Eko działania to także oszczędności

Oczywistym jest fakt, że działania proekologiczne niosą ze sobą spore oszczędności - nie dziwi więc, że skłonni do nich są głównie ludzie wychowani w trudnych, powojennych czasach. W przypadku młodszych pokoleń, wprowadzenie tego typu nawyków jest znacznie trudniejsze, lecz konieczne.

Zmiana codziennej jazdy samochodem na korzystanie z komunikacji zbiorowej lub roweru, postawienie na wielorazowe opakowania - to niektóre z działań, jakie warto podjąć.

Nowoczesne AGD - po stronie przyrody

W walce z szybko postępującymi zmianami klimatu może pomóc zakup nowoczesnego sprzętu gospodarstwa domowego.

- AGD znajdujące się w naszych domach może odpowiadać za pobór nawet kilkudziesięciu procent energii danego gospodarstwa. Przestarzałe sprzęty w oczywisty sposób przyczyniają się do zwiększenia tego wskaźnika, ale już te nasze nowoczesne mogą zużywać o nawet 50% mniej prądu. Dokonując świadomych zakupów możemy więc realnie obniżyć nie tylko nasze rachunki, ale także mieć wpływ na środowisko - mówi Andrea Riggio, general manager Whirlpool.

Polacy są świadomi, a motywują ich finanse

Badanie wykazało, że Polacy mają świadomość tego, które z parametrów sprzętów AGD sprzyjają środowisku, a ich motywacje są bardziej finansowe, niż ekologiczne. Badani zwrócili uwagę przede wszystkim na: energooszczędność sprzętu, niskie zużycie wody, trwałość oraz możliwość poddania recyklingowi.

Monika Zysk
24@bialystokonline.pl

638 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39