Czy Polska potrzebuje imigrantów?

2015.07.23 00:00
Jak uważają eksperci, Polska potrzebuje dobrze wykształconych imigrantów. Zdaniem specjalistów, powinniśmy zachęcać zagranicznych naukowców i studentów, by przyjeżdżali do naszego kraju.
Czy Polska potrzebuje imigrantów?
Fot: pixabay.com

Aby przyjąć imigrantów, konieczna jest jednak spójna i jasna polityka imigracyjna, a takiej wciąż niestety nie ma. Przed kilkoma dniami kraje Unii Europejskiej próbowały dojść do porozumienia w sprawie przyjęcia 60 tys. uchodźców. Polacy nie zgodzili się przyjąć u siebie więcej niż 2 tys. imigrantów.

Marek Kłoczko - wiceprezes, dyrektor generalny Krajowej Izby Gospodarczej - uważa, że nasz kraj niebawem i tak będzie skazany na imigrantów. Z roku na rok zwiększa się zapotrzebowanie na różnego rodzaju specjalistów, a przyrost gospodarczy jest coraz mniejszy. Wielu polskich naukowców decyduje się na wyjazd za granicę. W niektórych branżach już zaczyna brakować rąk do pracy.

Oczywiście, jak podkreśla Kłoczko, Polska potrzebuje wykwalifikowanych imigrantów, a dyskusja w Unii Europejskiej skupia się głównie wokół uchodźców niewykształconych, o odmiennym modelu kulturalnym, pochodzących z najbiedniejszych krajów. Państwa w Europie obawiają się przyjmowania takich osób, gdyż wielokrotnie są problemy z ich asymilacją. Dlatego, jak uważa dyrektor generalny Krajowej Izby Gospodarczej, konieczne jest jak najszybsze wypracowanie spójnej polityki imigracyjnej.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1242 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39