Czy spanie w soczewkach jest możliwe?

2022.04.27 08:09
Jednym z najczęściej powtarzanych mitów na temat soczewek kontaktowych jest ten o soczewkach wędrujących na tył gałki ocznej podczas snu. Takie zdarzenie jest fizycznie niemożliwe ze względu na budowę oka i cienką błonę pokrywającą oko, która łączy się z wewnętrzną stroną powiek, w związku z czym nic, włącznie z soczewką, nie ma szans dostać się za oko.
Czy spanie w soczewkach jest możliwe?

Czy w soczewkach kontaktowych można bezpiecznie spać? Tak, ale odpowiedź na to pytanie jest nieco bardziej skomplikowana. Co trzeba wiedzieć o spaniu w soczewkach?

W jakich soczewkach nie można spać?

Standardowe soczewki kontaktowe są przeznaczone do noszenia w trybie dziennym, co oznacza, że powinniśmy zakładać je ok. 30 minut po wstaniu z łóżka i zdejmować wieczorem. Powinno się także pilnować odpowiedniej kolejności, jeśli chodzi o robienie makijażu – najpierw makijaż, a potem soczewki. Soczewki ściąga się także przed demakijażem. Chodzi głównie o zmniejszanie ryzyka kontaktu z różnymi substancjami, które mogą utknąć na soczewce i podrażnić oko, np. o tusz do rzęs czy drobinki z cieni do powiek.

Soczewki przeznaczone do noszenia w trybie dziennym z reguły mają niższe uwodnienie, przez co nawet podczas drzemki może spowodować nadmierne wysuszenie oka i uczucie przyklejenia soczewki. Próba zdjęcia takiej soczewki bez wcześniejszego nawilżenia oka bywa nieprzyjemna i bolesna, a czasem zniechęca do dalszego korzystania z tego produktu. Zdarza się też, że wysuszona soczewkach w czasie snu podrażnia oko, ruszając się na gałce ocznej. W ekstremalnych sytuacjach związanych z nieodpowiednim używaniem soczewek kontaktowych mogą wystąpić kilkuminutowe problemy z ostrością wzroku.

Co zrobić, jeśli przez przypadek zaśnie się w soczewkach dziennych? Po wstaniu należy zapewnić oczom dodatkowe nawilżenie poprzez zakropienie nawilżającymi kroplami do oczu (trzeba na to koniecznie zwrócić uwagę, jakie przeznaczenie mają dane krople) lub solą fizjologiczną. Po kilku minutach delikatnie zdejmijcie soczewki, starając się nimi nie rysować po gałce ocznej, i zakładając że są to soczewki dwutygodniowe lub miesięczne, włóżcie je do pojemniczka z płynem na soczewki, najlepiej na kilka godzin – w płynach do soczewek zawarte są odpowiednie substancje dezynfekujące i zabezpieczające produkt. Zdecydowanie warto dać oczom czas na dotlenienie się i odpoczynek, np. dzień lub dwa. W razie jakichkolwiek problemów należy skonsultować się z okulistą.

W jakich soczewkach można spać?

Dla osób, które potrzebują nosić soczewki również w nocy, lub chcących zdejmować je i zakładać rzadziej, powstały całodobowe miesięczne soczewki kontaktowe. Posiadają one większy poziom uwodnienia i są bardziej elastyczne, przepuszczając więcej tlenu i będąc bezpiecznymi dla oka. Soczewki całodobowe można nosić bez zdejmowania 30 dni i 29 nocy, ale dla zachowania lepszej higieny dobrze jest co kilka dni zdjąć je na kilka godzin – na soczewkach gromadzą się bowiem osady białkowo-lipidowe, których usunięcie zwiększy wytrzymałość produktu i zapewni lepszy komfort.

Czy można spać w soczewkach? W całodobowych soczewkach można spać lub ucinać sobie drzemki bez przeszkód. Pamiętajcie jednak, że przed podjęciem decyzji o zakupieniu soczewek całodobowych dobrze jest zbadać wzrok u optometrysty i się z nim skonsultować. Noszenie soczewek kontaktowych przez cały czas, nawet produktów najlepszej jakości, nie jest najzdrowszą opcją dla oczu.

Soczewki całodobowe można kupić zarówno dla krótkowidzów, jak i dalekowidzów, i zapewniają one wysoką ostrość widzenia przez cały czas użytkowania. Są nieco droższe niż soczewki przeznaczone do trybu dziennego, dlatego, że w ich produkcji stosuje się inne technologie. Najbardziej ekonomiczną opcją jest zaopatrzenie się w większą ilość soczewek za pośrednictwem sklepu internetowego – polecamy zajrzeć do sklepu BezOkularow.pl, w którym znajdziecie bogatą ofertę soczewek z różnych firm, dzięki czemu można testować i wybrać najlepsze dla siebie. Do zamówienia warto dorzucić także płyn do soczewek i krople nawilżające oraz zapasowe pojemniczki na soczewki, by być w pełni wyposażonym.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]
1421 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39