Czy w Białymstoku staną automaty ze zdrową karmą dla ptaków?

2022.09.02 10:40
Ornitolodzy powtarzają, żeby nie karmić kaczek i ptaków pieczywem. Dlatego, jeden z białostockich radnych proponuje, by w parku Branickich ustawić automaty ze zdrową karmą.
Czy w Białymstoku staną automaty ze zdrową karmą dla ptaków?
Fot: materiały Jarosława Grodzkiego

Radny Rady Miasta Białystok Jarosław Grodzki z klubu Koalicji Obywatelskiej proponuje, by w parku Branickich ustawić automaty ze zdrową karmą dla ptaków. W tej sprawie na ręce prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego złożył interpelację.

"Tzw. Ptasie Bufety coraz częściej pojawiają się w przestrzeni publicznej miast w Polsce. Znajdują się w miejscach, w których żyją m.in. kaczki, czyli w stawach i jeziorach. A jak powszechnie wiadomo, kaczek w Białymstoku jest bardzo dużo w Parku Branickich" - informuje radny Jarosław Grodzki.

Ptaki są z reguły karmione pieczywem przez spacerujących po parku, co negatywnie wpływa na ich zdrowie. U ptactwa wodnego może nie tylko prowadzić do szeregu schorzeń układu pokarmowego, ale także do śmierci. Ponadto niezjedzone przez ptaki pieczywo idzie na dno i gnije, przez co może powodować spustoszenie w ekosystemie.

"Dlatego zwracam się z pomysłem ustawienia Ptasich Bufetów, w których za symboliczne np. 2 złote, mieszkańcy mogliby dostać zdrową karmę, którą mogliby karmić ptaki" - proponuje radny.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
1370 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39