Czym jest polaryzacja, dlaczego ważna jest w okularach przeciwsłonecznych?

2021.08.30 11:54
Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są zaprojektowane tak, by zmniejszać odblaski z takich powierzchni jak szkło, woda czy śnieg. Właśnie odblaski mogą zniekształcać barwę obiektów, a także sprawiają, że trudniej jest je od siebie odróżnić. Stąd też okulary z polaryzacją są tak wygodnym – i potrzebnym – wyposażeniem podczas jazdy samochodem czy uprawiania aktywności fizycznej i sportu.
Czym jest polaryzacja, dlaczego ważna jest w okularach przeciwsłonecznych?

Jak działa powłoka polaryzacyjna w okularach?

Powszechnie wiadomo, że okulary przeciwsłoneczne mogą sprawić, że przebywanie w jasnym słońcu będzie wygodniejsze. Nie każdy wie jednak, że regularne okulary przeciwsłoneczne mogą nie wystarczyć, zwłaszcza, gdy spędzasz dużo czasu na słońcu. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją zapewniają największy stopień zabezpieczenia. Szkodliwe promienie słoneczne mogą spowodować poważne uszkodzenie oczu bez odpowiedniej ochrony - i właśnie powłoka polaryzacyjna ją zapewnia.

Soczewki spolaryzowane łagodzą odblaski za pomocą folii chemicznej umieszczonej na nich lub osadzonej w środku nich. Filtr chemiczny na okularach usuwa odblaski, ich efekt jest niwelowany, a ostrość widzenia zachowana w bardzo dużym stopniu.

Polaryzacja w okularach oferuje następujące zalety w stosunku do standardowych soczewek:

- poprawia komfort widzenia,
- poprawia kontrast obrazu,
- sprawia, że obraz jest wyraźniejszy,
- lepiej oddaje kolory obiektów,
- mniej męczy wzrok,
- redukuje odbicia i odblaski obiektów.

Aby móc jak najdłużej cieszyć się powłoką polaryzacyjną, trzeba w odpowiedni sposób dbać o okulary przeciwsłoneczne. Przede wszystkim nie należy poddawać okulary dłuższemu działaniu wody. Gdy szkła okularowe zamokną, konieczne jest delikatne przetarcie ich miękką ściereczką z mikrofibry.

Dla kogo okulary z polaryzacją?

Okulary z polaryzacją mogą być szczególnie pomocne w słoneczne dni, zwłaszcza podczas czynności, związanych z wodą. Do takich zaliczymy np. pływanie kajakiem, łódką czy żaglówką, a także samo przebywanie na plaży.

Polaryzacja zmniejsza także odblaski powodowane przez śnieg, stąd z odpowiednich okularów powinni korzystać miłośnicy białego szaleństwa. Dotyczy to jazdy na desce czy nartach, ale też zimowych spacerów po śniegu.

Okulary z powłoką polaryzacyjną są uwielbiane przez kierowców. Dzięki redukcji odblasków zwiększa się bezpieczeństwo na drodze, gdyż widoczność jest znacznie lepsza. Dzięki temu zminimalizowane zostaje ryzyko wypadku i zwiększa się komfort jazdy, gdyż kierowca nie doświadcza szybkiego zmęczenia wzroku.

Polaryzacja to rozwiązanie doskonałe dla każdego, komu zależy na skutecznej ochronie oczu przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Powłoka polaryzacyjna blokuje promienie słoneczne, zapewniając najskuteczniejszą ochronę antyUV.

Modele okularów z polaryzacją

Wiele modeli okularów przeciwsłonecznych wyposażonych jest w powłokę polaryzacyjną, która może mieć różne zabarwienie. Przykładowo w okularach https://www.wokularach.pl/okulary-przeciwsloneczne-senja-17070-c05-z-polaryzacja soczewka ma odcień zielony, ale ten sam model Senja 17070 dostępny jest też z soczewkami szaro-zielonymi albo szarymi. Za każdym więc razem uzyskujemy inny efekt wizualny.

Widoczne jest to także w modelu https://www.wokularach.pl/okulary-przeciwsloneczne-senja-8007-1-c1-z-polaryzacja który prezentuje klasyczne połączenie czarnych oprawek z szarymi szkłami. Jednocześnie zaś ten sam model okularów przeciwsłonecznych Senja 8007 dostaniemy w oryginalnym połączeniu transparentnych oprawek i niebiesko-brązowych soczewek.

Wybór okularów przeciwsłonecznych może więc być podyktowany dbaniem o wzrok i komfort patrzenia, a jednocześnie uwzględniać preferencje modowe i stylistyczne.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

884 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39