Czytanie performatywne dramatu "Burmistrz"

2021.11.09 08:05
"Trudno jest dbać o nie swoich zmarłych" – mówi tytułowy bohater sztuki "Burmistrz" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Performatywne czytanie tekstu odbędzie się w piątek (12.11) oraz w sobotę (13.11) w Uniwersyteckim Centrum Kultury.
Czytanie performatywne dramatu "Burmistrz"
Fot: Materiały prasowe

Autorka Małgorzata Sikorska-Miszczuk w swojej sztuce "Burmistrz" wraca do pogromu, który miał miejsce w Jedwabnem w 1941 roku, przyglądając się jednak przede wszystkim współczesnym mieszkańcom miasteczka i ich zmaganiom z traumatyczną przeszłością.

Czytanie performatywne dramatu "Burmistrz" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Błażeja Piotrowskiego jest owocem współpracy Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku, Teatru Latarnia oraz Uniwersyteckiego Centrum Kultury. Inicjatywę wspiera finansowo Miasto Białystok.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk jest dramatopisarką i scenarzystką, autorką nagradzanych i tłumaczonych na wiele języków oraz prezentowanych na różnych scenach tekstów, często opisywanych jako "czarne komedie". Jej sztuka "Burmistrz" znalazła się w finale Konkursu Dramaturgicznego R@port w Gdyni (2010) oraz w finale międzynarodowego konkursu Stückemarkt w Berlinie (2011). Otrzymała także nagrodę za najlepszy tekst dramatyczny w konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej MKiDN (2016). Rzadko jest jednak prezentowana publiczności teatralnej.

Natomiast Błażej Piotrowski jest aktorem związanym z Białostockim Teatrem Lalek i współtwórcą niezależnego Teatru Latarnia, wykładowcą Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku, a także autorem tekstów piosenek. Czytaniem "Burmistrz" debiutuje jako samodzielny reżyser.

Wydarzenie odbędzie się w piątek (12.11) oraz w sobotę (13.11), o godz. 17:00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury przy ulicy Konstantego Ciołkowskiego 1N.

Wstęp na czytanie jest bezpłatny, ale obowiązują rezerwacje. Jedna osoba (powyżej 16. roku życia) może zarezerwować jedno miejsce, przesyłając swoje imię i nazwisko na adres rezerwacje@uwb.edu.pl i wpisując "Burmistrz" w tytule e-maila oraz podając wybrany termin. Rezerwacja jest ważna po otrzymaniu potwierdzenia. Czytanie trwa około 80 minut.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1096 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39