DagaDana na początek Folków

2009.10.06 00:00
DagaDana - polsko - ukraińskie trio przeplatające jazz, folk, elektronikę otworzy tegoroczne Spotkania Folkowe. Koncert w czwartek, 8 października w Famie.

Pełne ciepła wokalizy, przetwarzanie głosu na żywo, odważne plastikowe brzmienia, transowy kontrabas oraz wykorzystanie dziecięcych instrumentów muzycznych to recepta DagaDany na oczarowanie dźwiękami słuchacza otwartego na słowiańską duszę, szaloną z jednej, łagodną z drugiej strony.

Od początku czerpie z muzyki ludowej, ale swoje inspiracje zespół rozszerzył na synth pop, disco i drum'n'bass. Gra zarówno melancholijne ballady, jak i piosenki ocierające się o kiczowate disco.

Grupę tworzą Daga Gregorowicz (wokal, elektronika), Dana Vynnytska (wokal, piano) i Mikołaj Pospieszalski (kontrabas, skrzypce) - muzycy obracający się w różnych nurtach muzycznych - od klasyki po breakbeat. Daga Gregorowicz jest absolwentką Studium Piosenkarskiego im. Czesława Niemena w Poznaniu. Osobiście fascynuje ją przetwarzanie głosu i wplatanie go w muzykę elektroniczną. Współpracowała przy nagrywaniu jednej z płyt z Tomaszem Gwincińskim. Członkini zespołów Degradazia, Listonosz. Dana Vynnytska to absolwentka Wydziału Kompozycji w Konserwatorium Lwowskim, jest laureatką programu stypendialnego polskiego Ministerstwa Kultury "Gaude Polonia" przeznaczonego dla młodych artystów z krajów Europy Środkowowschodniej. Półroczny pobyt Dany na stypendium w Polsce umożliwił wzajemne poznanie się, pracę nad repertuarem oraz koncertowanie (najpierw jako duet żeński). W maju 2008 roku do projektu na stałe został zaproszony Miko Pospieszalski, student Wydziału Jazzu na Akademii Muzycznej w Krakowie. Grą na kontrabasie dopełnia całość brzmienia zespołu.

W grudniu 2008 roku zespół wydał EP "Wygadana" z pięcioma utworami. Utwór "Roman" znalazł się na składance "We are from Poland vol.3". Obecnie pracuje nad płytą LP "Maleńka".

Występowi DagaDany towarzyszyć będą wizualizacje analogowe Cinemanual autorstwa Krzysztofa Owczarka. Początek koncertu o godz. 21. Bilety kosztują 8 zł w przedsprzedaży i 13 zł w dniu koncertu.

Kolejny koncert na Folkach da 23 października Village Kollektiv. Natomiast 7 listopada wystąpi dubowo-reggae'owa gwiazda z Wielkiej Brytanii Zion Train.

andy

1325 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39