Dawcy szpiku kostnego poszukiwani

2012.10.02 00:00
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaprasza osoby, które chciałyby zostać dawcami szpiku kostnego. Rekrutacja kandydatów odbędzie się 5 i 6 października pod galerią Alfa.
Dawcy szpiku kostnego poszukiwani
Fot: RCKiK w Białymstoku

W specjalnym ambulansie, w godz. 12-17.30, będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego. Odbędzie się także zbiórka krwi. Akcja organizowana jest z okazji Dnia Uśmiechu.

Jak zostać dawcą szpiku? Należy wypełnić deklarację podając imię, nazwisko i dokładny adres. W RCKiK pobierana jest próbka krwi na wstępne badanie. Wypełnienie deklaracji i pobranie próbki krwi nie oznacza, że wkrótce nastąpi pobranie szpiku, gdyż jest bardzo małe prawdopodobieństwo odnalezienia dawcy w pełni zgodnego z biorcą. Jeśli dane antygenowe dawcy są zgodne z biorcą (osobą, dla której poszukiwany jest dawca szpiku), dawca otrzymuje zaproszenie na powtórne przeprowadzenie badań. Jeśli zgodność antygenowa między dawcą a chorym zostanie w pełni potwierdzona, stan zdrowia dawcy nie budzi zastrzeżeń, a dawca zgadza się na pobranie szpiku, wtedy ośrodek przeszczepiający szpik podejmuje decyzję o przeprowadzeniu przeszczepienia.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1708 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39