Delegacja z Emiratów Arabskich w Białymstoku. Szuka miejsc na inwestycje

2013.02.08 00:00
W piątek (8.02) Białystok odwiedził minister gospodarki Zjednoczonych Emiratów Arabskich - Sultan Bin Saeed Al Mansouri. Podlaskie liczy na inwestycje i współpracę gospodarczą z jego krajem.
Delegacja z Emiratów Arabskich w Białymstoku. Szuka miejsc na inwestycje
Fot: ESD
Drugi z lewej: minister gospodarki Zjednoczonych Emiratów Arabskich Sultan Bin Saeed Al Mansouri

"Polska to nie tylko Warszawa"

Minister gospodarki Zjednoczonych Emiratów Arabskich Sultan Bin Saeed Al Mansouri wraz z delegacją ze swego kraju przyleciał do Polski pierwszym, otwierającym lotem linii Emirates między Warszawą a Dubajem. Wziął udział w Polsko-Emirackim Forum Biznesowym w Warszawie, skąd przyjechał do Białegostoku. Spotkał się tu z przedstawicielami władz miasta i województwa.

- Jesteśmy przekonani, że Polska to nie tylko Warszawa, to również inne regiony i miejsca, z którymi warto współpracować - mówił Al Mansouri.

Sultan reklamował w Białymstoku Zjednoczone Emiraty Arabskie jako kraj bardzo stabilny i zapraszał do niego wszystkich, którzy jeszcze tam nie byli. Podkreślał, że ma on jedną z najbardziej zróżnicowanych gospodarek świata. Dochód roczny przekracza tam 3,8 mld rocznie, a z ropy naftowej uzyskuje 30% PKB.

- Naszym celem jest zmniejszenie udziału dochodu z ropy naftowej do 25% - wyjaśniał. Tłumaczył, że choć Emiraty mają piątą na świecie pod względem wielkości rezerwę tego surowca, to ich celem jest wycofanie się z gospodarki na nim bazującej i skoncentrowanie się na innych dziedzinach. Szczególnie interesuje go współpraca gospodarcza w energetyce, energii odnawialnej oraz inwestowanie w turystykę i rolnictwo. Stąd wizyta w Polsce.

Liczą na współpracę

- Jesteśmy przekonani, że ta wizyta w przyszłości przyniesie rozwój naszej współpracy - ma nadzieję zastępca prezydenta miasta, Adam Poliński.

Marszałek województwa Jarosław Dworzański podkreślił fakt, że Zjednoczone Emiraty Arabskie szukają kontrahentów na Podlasku, a nie np. w Poznaniu czy we Wrocławiu. Poinformował również, że delegacji zostanie dziś pokazana nasza największa atrakcja turystyczna - Białowieża. Tam też będą prowadzone rozmowy o ewentualnej współpracy.

Bożena Czaja, członek zarządu ds. finansowych i współpracy regionalnej Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) przypomniała, że współpraca między Podlasiem, a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi już została nawiązana (po targach w Dubaju, na których byli nasi przedsiębiorcy). Z Emiratami duży kontrakt podpisała Spółdzielnia Mleczarska w Łapach. Kończą się również negocjacje jednego z podlaskich hoteli.

Nieliczne inwestycje ZEA w Polsce

W Warszawie Al Mansouri oraz wicepremier Janusz Piechociński zawarli porozumienie o współpracy między Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych a Dubai Chamber of Commerce. Ponadto podpisano list intencyjny w sprawie uruchomienia w Polsce produkcji pierwszych na świecie, seryjnie produkowanych ultralekkich elektrycznych skuterów wodnych zaprojektowanych w kooperacji polsko-emirackiej.

Według podsumowań PAIiIZ, Zjednoczone Emiraty Arabskie to drugi po Arabii Saudyjskiej kraj pod względem łatwości prowadzenia biznesu na Bliskim Wschodzie i 22. na świecie (przed Holandią czy Szwajcarią). W ZEA działają polskie przedsiębiorstwa z branży: naftowo-gazowej, budowlano-instalacyjnej, geodezyjnej, produkcji urządzeń klimatyzacyjnych, meblowej oraz opakowań metalowych. Inwestycje ZEA w Polsce są nieznaczne.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1448 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39