Demografia w Podlaskiem. Spadek liczby ludności pomimo wzrostu urodzeń

2017.10.10 16:39
W Podlaskiem rodzi się więcej dzieci. Mimo to mamy w regionie ujemny przyrost naturalny. Nie brakuje także tych, którzy opuszczają nasz region.
Demografia w Podlaskiem. Spadek liczby ludności pomimo wzrostu urodzeń
Fot: pixabay.com

W woj. podlaskim - w porównaniu do ubiegłego roku (zestawienie czerwiec-czerwiec) - mieszka o ponad 2 tys. mniej osób. Urząd Statystyczny w Białymstoku wskazuje, że na spadek liczby ludności wpłynęły ujemny przyrost naturalny oraz ujemne saldo migracji wewnętrznych i zagranicznych na pobyt stały.

Z danych wynika, że w pierwszym półroczu tego roku urodziło się w Podlaskiem ponad 6 tys. dzieci (tzw. urodzenia żywe), czyli o prawie 10% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W tym samym czasie odnotowano jednak więcej zgonów niż urodzeń (o ponad 500).

Wszystko to oznacza, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017 r. zarejestrowano ujemny przyrost naturalny (różnica między liczbą urodzeń żywych a liczbą zgonów w danym okresie). Wyniósł on minus 551 osób (rok wcześniej było to o minus 640).

Natomiast, kiedy weźmiemy pod uwagę migracje, okaże się, że w I półroczu bieżącego roku w naszym regionie zameldowało się około 5 tys. osób, tj. o 71 osób mniej niż w analogicznym okresie 2016 r. W tym czasie do innych miejsc w Polsce przeprowadziło się nieco ponad 6 tys. Podlasian. Poza tym na teren województwa spoza granic kraju przybyło dokładnie 226 osób. Wymeldowały się natomiast 192 osoby opuszczające Polskę, tzn. o 90 mieszkańców więcej niż w takim samym czasie poprzedniego roku.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

989 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39