Dom

Dlaczego fotowoltaika ciągle się opłaca?

2021.12.08 11:00
Fotowoltaika cieszy się niesłabnącą popularnością, bo dostarcza darmową, całkowicie ekologiczną energię elektryczną, która może zostać wykorzystana do zasilania urządzeń elektrycznych w naszym domu. Ile kosztuje instalacja i jak długo trzeba czekać na jej zwrot? Jakie są zalety montażu paneli słonecznych?
Dlaczego fotowoltaika ciągle się opłaca?

Czym tak naprawdę jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jest procesem, który polega na przetwarzaniu promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Ogniwa, z których zbudowane są panele to elementy półprzewodnikowe przewodzące ładunki elektryczne, które za pomocą inwertera przetwarzane są w prąd stały. Korzystają z niego wszystkie urządzenia elektryczne podpięte do domowej sieci.

Fotowoltaiką interesują się osoby, które widząc galopujące ceny energii elektrycznej, chcą całkowicie odciąć się od rachunków z zakładu energetycznego. To dobre i zdroworozsądkowe podejście może zapewnić darmowy prąd. Fotowoltaika to jednak pewien rodzaj inwestycji, który potrzebuje kilku lat, by zacząć na siebie zarabiać.

Koszt wykonania instalacji zależny jest od jej mocy i średnio mieści się w przedziale 20-30 tys. zł. Specjaliści wyliczyli, że przeciętnej wielkości instalacja zwraca się po upływie około 7-9 lat. Biorąc pod uwagę ogromną inflację i bardzo niskie oprocentowanie lokat, taka inwestycja wydaje się być bardzo opłacalna.

Dlaczego założenie instalacji fotowoltaicznej ciągle się opłaca?

Aktualnie obowiązujące zasady rozliczeń nadwyżek wyprodukowanej energii sprawiają, że mamy jedne z najkorzystniejszych warunków na świecie. Cały nadmiar, który nasza instalacja produkuje w miesiącach słonecznych, możemy oddawać do sieci energetycznej i odebrać ją w dowolnym momencie kolejnego roku kalendarzowego. Co prawda swego rodzaju opłata za magazynowanie tej energii, która wynosi 20%, wydaje się z pozoru duża, ale tak naprawdę jest ona nieistotna.

Dzięki takiej metodzie rozliczania, przy dobrze dobranej wielkości instalacji, jesteśmy w stanie pokryć bieżące zapotrzebowanie na energię elektryczną i praktycznie całkowicie zapomnieć o rachunkach za prąd.

Kolejny czynnik, który mocno zachęca do inwestycji w panele fotowoltaiczne to dofinansowania. Okresowo korzystać możemy z programu Mój Prąd, który zapewnia zwrot gotówkowy w wysokości 3-5 tys. zł. Ciągle możliwie jest także odliczenie instalacji od podatku. Dzięki takim formom wsparcia jesteśmy w stanie zmniejszyć ostateczny jej koszt o przynajmniej kilka tysięcy.

Na co zwrócić uwagę decydując się na panele słoneczne?

Sam montaż instalacji nie jest specjalnie skomplikowany i doświadczonej ekipie zajmuje 1-2 dni robocze. Przed założeniem fotowoltaiki musimy dokładnie przeanalizować nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Każda dobrze zaprojektowana instalacja powinna zostać przewymiarowana o 20-40%. Zapewni nam to pełne pokrycie naszego zapotrzebowania i ewentualny zapas na urządzenia, które zostaną jeszcze w domu zainstalowane.

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na urządzenia prądożerne takie jak klimatyzacja. Jeśli planujemy ich montaż, powinniśmy doliczyć do zapotrzebowania około 1 kW. W przeciwnym razie może okazać się, że moc naszej instalacji jest niewystarczająca.

Niezwykle istotne z punktu wydajności naszych paneli jest właściwe ich umiejscowienie. Jeśli zamierzamy montować je na dachu, warto, by połać skierowana była w kierunku południowym lub zachodnim. W przeciwnym razie wydajność instalacji będzie mocno ograniczona. Jeśli nasz dach nie spełnia powyższych wymagań, można rozważyć ich montaż na specjalnie przygotowanej platformie, która usadowiona będzie bezpośrednio na ziemi.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

1260 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39