Długi weekend na polsko-białoruskiej granicy nie był spokojny

2023.06.12 11:20
W przeciągu czterech dni (8-11.06) do Polski próbowało nielegalnie przedostać się 266 cudzoziemców. Ponadto Straż Graniczna zatrzymała 13 kurierów.
Długi weekend na polsko-białoruskiej granicy nie był spokojny
Fot: SG

Minionej doby (11.06.) odnotowano 60 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Na odcinku ochranianym przez Placówkę Straży Granicznej w Płaskiej 5 obywateli Kongo i obywatel Kamerunu przeprawili się wbrew przepisom przez rzekę graniczną Wołkuszanka.

W sobotę (10.06) ujawniono 62 nielegalnych migrantów, w tym 7 osób na widok polskich patroli wycofały się na Białoruś - wśród nich były 3 osoby, które próbowały przeprawić się przez rzekę graniczną Wołkuszankę. Tego dnia zatrzymano 8 kurierów, usiłujących przewieźć w głąb Europy Zachodniej 18 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę. W miejscowości Łosinka (gmina Narew) zatrzymano 5 obywateli Uzbekistanu, którzy trzema autami przewozili 6 Syryjczyków i 6 Jemeńczyków. Tego dnia zatrzymano również obywatela Ukrainy, który wiózł 2 obywateli Syrii. Z kolei w miejscowości Żuki (gmina Zabłudów) po pościgu zatrzymano 34-letniego Gruzina. Kierowaną przez siebie skodą przewoził 3 Irańczyków i Afgańczyka. Kolejnego obywatela Gruzji zatrzymali funkcjonariusze z Placówki SG w Michałowie. W trakcie prowadzonych czynności ustalono, iż zamierzał on odebrać z rejonu granicy państwowej 4 nielegalnych migrantów.

Z kolei w piątek (9.06) nielegalnie na terytorium Polski próbowało przedostać się 58 osób. Tego dnia 6 cudzoziemców (obywatel Burundi, obywatel Kongo, obywatel Liberii, obywatel Haiti i 2 obywateli Kamerunu) w okolicach Płaskiej pokonało wpław rzekę graniczną Wołkuszanka. W gminie Narew, podczas kontroli volkswagena na śląskich tablicach rejestracyjnych okazało się, że kierujący pojazdem 35–letni obywatel Ukrainy przewozi 5 obywateli Sri Lanki, którzy nielegalnie dostali się na terytorium Polski.

W czwartek (8.06) nielegalnie na terytorium Polski próbowało przedostać się 86 osób. Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Płaskiej 15 cudzoziemców (obywateli Mauretanii, Gwinei, Haiti, Senegalu, Kongo) przeprawiło się wbrew przepisom przez rzekę graniczną Wołkuszanka. Pozostałe zdarzenia związane z nielegalną migracją odnotowane zostały na odcinkach ochranianych przez Placówki SG w Białowieży, Narewce, Dubiczach Cerkiewnych, Mielniku i Czeremsze. Ujawnieni cudzoziemcy pochodzili m.in. z Jemenu, Etiopii, Indii, Syrii, Iraku, Afganistanu. Zatrzymano również 4 kurierów. Funkcjonariusze z Placówki SG w Narewce zatrzymali obywatela Ukrainy, który busem przewoził 9 obywateli Afganistanu i obywatela Kongo. Tego dnia kolejnego kuriera - obywatela Rumunii, który przewoził 3 Syryjczyków zatrzymali funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Podlaskiego Oddziału SG.

Również w czwartek, patrol pełniący służbę na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Białowieży został obrzucony kamieniami przez cudzoziemców znajdujących się po stronie białoruskiej. Wybite zostały dwie boczne szyby w samochodzie Straży Granicznej.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1424 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39