Do Białegostoku powróci mróz? Długoterminowa prognoza na luty

2023.02.01 07:31
Luty w Białymstoku będzie mroźny, pojawią się także opady śniegu. Nie zabraknie również deszczowych i pochmurnych dni.
Do Białegostoku powróci mróz? Długoterminowa prognoza na luty
Fot: Malwina Witkowska

Jaki będzie pierwszy dzień lutego?

W stolicy województwa podlaskiego środa zapowiada się na zimną i mokrą - synoptycy prognozują przelotne opady deszczu ze śniegiem. Dominować będzie spore zachmurzenie. Wilgotność powietrza będzie na poziomie 92 proc.

Termometry w ciągu dnia wskażą 1°C, ale odczuwalna temperatura sięgnie nawet -6°C. Nocą pojawi się przymrozek do -2°C.

Wiatr silny, powieje z zachodu ze średnią prędkością 40 km/h, w porywach do nawet 75 km/h. Barometry wskażą 1002 hPa. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie.

Wschód słońca nastąpił o godz. 7.12, astronomiczne południe będzie o godz. 11.41, a zachód o godz. 16.11. Długość dnia wyniesie 8 godzin i 59 minut. Nasz naturalny satelita wzejdzie o godz. 11.30, a zajdzie o godz. 4.53. Jest on aktualnie w fazie przybywającej.

Według kalendarza świąt nietypowych 1 lutego przypadają: Dzień Gumy do Żucia, Międzynarodowy Dzień bez Oleju Palmowego, Dzień Ubezpieczenia Samochodu.

Tego dnia imieniny obchodzą: Brygida, Sewer, Andrzej, Cecyliusz, Dziadumiła, Emil, Paweł, Pioniusz, Prosimir, Siemirad, Weridiana, Winand, Winanda, Wirydiana, Zybart, Zybert, Zybracht, Zygbert, Żegota.

Prognoza długoterminowa

Pierwszy tydzień lutego w Białymstoku będzie zimny i pochmurny. Dominować będą opady deszczu ze śniegiem. Termometry w ciągu dnia wskażą do 2°C, a w nocy do -3°C. W pierwszy weekend (4-5.02) pojawią się opady śniegu. W ciągu dnia będzie do 0°C, a nocą mróz sięgnie -6°C.

Drugi tydzień nowego miesiąca zapowiada się nieco mroźniejszy. W nocy termometry wskażą nawet -9°C. Będzie pochmurno, mogą pojawić się lekkie opady śniegu.

Sytuacja pogodowa lekko poprawi się podczas drugiego weekendu lutego (11-12.02) - w Białymstoku pojawi się sporo przejaśnień i rozpogodzeń. Jeżeli chodzi o temperaturę, średnio w ciągu dnia będzie -1°C, a w nocy -7°C.

Trzeciego tygodnia lutego (13-17.02) średnia temperatura w Białymstoku wyniesie do 2°C w ciągu dnia, a w nicy od -3°C do -6°C. Ponadto pojawią się opady deszczu i śniegu, a niebo spowijać będą ciemne chmury. W weekend (18-19.02) termometry wskażą od 0 do -2°C w ciągu dnia, a nocami temperatura spadnie do maksymalnie -7°C. Wówczas mogą pojawić się także lekkie opady śniegu.

Czwarty tydzień lutego (20-24.02) zapowiada się na mroźny i słoneczny. Średnia temperatura w ciągu dni wyniesie -3°C w dzień i -10°C w nocy. Opady śniegu ani deszczu nie są prognozowane. W ostatni weekend (25-26.02) pojawią się już lekkie opady śniegu, a także gołoledź. Termometry wskażą co najwyżej -2°C w ciągu dnia, a w nocy pojawi się mróz sięgający -8°C.

Ostatnie dni lutego będą pochmurne, ale za to suche. W ciągu dnia prognozuje się do 2°C, a w nocy przymrozek do -3°C.

28 lutego dzień będzie trwał 10 godz. i 45 min., czyli o 1 godz. i 46 min. dłużej niż dzień 1 lutego. Pełnia księżyca wypadnie 5 lutego o godz. 19.30. Jest ona nazywana Pełnią Śnieżnego Księżyca.

Przysłowie na luty: W lutym, gdy zagrzmi od wschodniego boku, burze i wiatry częste są w tym roku.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1151 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39