Do białostockich klubów trafi blisko 6 mln zł. Najwięcej otrzyma Jagiellonia

2024.01.04 10:57
Miasto Białystok rozstrzygnęło konkurs ofert na realizację zadań publicznych z zakresu upowszechniania kultury fizycznej. W pierwszym półroczu 2024 r. do kilkudziesięciu białostockich klubów sportowych powędruje niemal 6 mln zł.
Do białostockich klubów trafi blisko 6 mln zł. Najwięcej otrzyma Jagiellonia
Fot: Maciej Safaryn

Rozstrzał w sumach jest ogromny. Czy podział pieniędzy można uznać za sprawiedliwy?

5 mln 980 tys. zł - takie wsparcie finansowe na realizację szkolenia sportowego otrzyma 60 klubów ze stolicy Podlasia. Biorąc pod uwagę analogiczny okres za rok 2023 r., pomoc jest większa o 3,5 mln zł.

- W naszym mieście mieszka i trenuje wielu wspaniałych sportowców, którzy są przykładem dla młodego pokolenia, ponadto godnie reprezentują Białystok na arenie krajowej i międzynarodowej. Zarówno mistrzowie, jak i juniorzy wkraczający dopiero na sportową ścieżkę, mają prawo liczyć na dobre warunki do uprawiania sportu, na możliwość udziału w zawodach, po prostu na pomoc miasta. Liczę na to, że przyznane przez nas w ramach konkursu wsparcie pozwoli na rozwój sportu w Białymstoku - mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent stolicy Podlasia.

Najwyższe dotacje trafią do takich klubów jak: Jagiellonia Białystok (3,5 mln zł), Łyżwiarski Klub Sportowy Juvenia Białystok (220 tys. zł), Klub Sportowy Podlasie, Podlaskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe (220 tys. zł), Białostocka Akademia Siatkówki (220 tys. zł, sekcja męska), Uczniowski Klub Sportowy Dojlidy (200 tys. zł), Podlaski Klub Koszykówki "Żubry" Białystok (130 tys. zł), Lowlanders Białystok (120 tys. zł), Uczniowski Klub Sportowy "Hubal" w Białymstoku (100 tys. zł).

- Taki podział środków jest z naszej strony jak najbardziej uzasadniony. Od kilku lat zależy nam na tym, by największymi kwotami wspierać kluby, które osiągają największe sukcesy sportowe lub rywalizują w najwyższych klasach rozgrywkowych. I w taki sposób dzielimy środki finansowe. Piłkarze Jagiellonii, zawodniczki i zawodnicy Juvenii w short-tracku czy lekkoatletki i lekkoatleci z Podlasia Białystok to najlepsi ambasadorzy białostockiego sportu i naszego miasta - dodaje Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta.

Królem imprez jest Fundacja Białystok Biega

Rozstrzygnięte zostały również konkursy ofert na realizację zadań publicznych w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej połączonych z realizacją miejskiego programu profilaktyki przeciwalkoholowej w 2024 r. Tu najwyższe wsparcie otrzymają:

- Fundacja Białystok Biega (na organizację 11. Białystok Półmaratonu oraz Biegnę dla Niepodległej - 320 tys. zł oraz na organizację 14. Białystok Biega i cyklu Super Biegacz – 200 tys. zł),
- Klub Sportowy Kaliber Białystok (Polish Open Kaliber - 70 tys. zł),
- Podlaski Okręgowy Związek Badmintona (Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Badmintonie U-17 i U-19 Białystok 2024 - 50 tys. zł),
- Podlaskie Stowarzyszenie Japońskich Sztuk Walki Cho Bu Kan (Skatepark Węglowa w Białymstoku. Szkolenie w jeździe na BMX. Szkolenie w sekcjach wschodnich sztuk walki. Zajęcia cardio - 40 tys. zł),
- Klub Sportowy Wschód (organizacja międzynarodowego turnieju zapaśniczego "Podlasie Wrestling Cup" - 25 tys. zł).

Wsparcie wysokości 750 tys. zł na organizację lub uczestniczenie w zajęciach sportowo-rekreacyjnych o charakterze ogólnodostępnym i innych wydarzeniach sportowych połączonych z realizacją miejskiego programu profilaktyki przeciwalkoholowej powędrowało łącznie do 46 organizacji pozarządowych, natomiast wsparcie wysokości 600 tys. zł na organizację zawodów lub imprez sportowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym w Białymstoku otrzymało 14 podmiotów.

W 2024 r. organizację współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży z białostockich szkół będzie realizował Podlaski Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy przy wsparciu z budżetu Miasta Białegostoku rzędu 150 tys. zł.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

732 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39