Do końca marca można płacić bonami. 20 tys. wciąż nie zostało aktywowanych

2023.02.06 14:44
Ferie zimowe w naszym regionie dobiegły końca. Podczas wypoczynku część rodziców wykorzystała bony turystyczne. Wciąż jednak aż 20 tys. bonów nie zostało aktywowanych, a wykorzystać je można tylko jeszcze przez niespełna 2 miesiące.
Do końca marca można płacić bonami. 20 tys. wciąż nie zostało aktywowanych
Fot: pixabay.com

Do 31 marca, można dokonać płatności bonem turystycznym. W Podlaskiem wciąż 20 tys. bonów nie zostało aktywowanych.

- Do bonów turystycznych uprawnionych jest 4,3 mln dzieci w całej Polsce. Do końca stycznia bony na PUE ZUS aktywowało 3,7 mln rodziców, wydało je w całości – 2,6 mln, a częściowo – ponad 1 milion. Łączna kwota płatności zrealizowanych przy użyciu bonów to blisko 3 mld zł – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

Od 12 stycznia do 3 lutego tego roku w Podlaskiem rodzice płacąc bonem wydali 744 tys. zł na różnego rodzaju atrakcje dla dzieci. W całym kraju kwota ta sięgnęła 16,5 mln zł. Liczba bonów wykorzystanych w 100 proc. zwiększyła się w naszym regionie o 792, a w Polsce o 19 tys. Okazuje się jednak, że do wydania, chociażby częściowego, gdyż niektórzy wykorzystują bony stopniowo, pozostało prawie 737 mln zł, w naszym regionie – 25,6 mln zł.

- W naszym regionie liczba przysługujących bonów wynosi 120 tys. Aktywowało je blisko 100 tys. rodziców, wydało w całości 69,3 tys., a częściowo 30,5 tys. Nieaktywowanych pozostało wciąż 20 tys. bonów. W województwie podlaskim uprawnieni zrealizowali płatności bonami na 78,2 mln zł, a wartość nieaktywnych bonów to 14,2 mln zł – podaje rzeczniczka.

A czasu na aktywowanie i wykorzystanie bonu turystycznego jest coraz mniej. Ich ważność upływa 31 marca. Do tego czasu należy zrealizować płatność bonem, zaś sama usługa może mieć miejsce w późniejszym terminie. Warto mieć na uwadze, że płatności bonami turystycznymi przyjmuje 28 tys. podmiotów turystycznych w całym kraju.

Za pomocą bonu rodzice mogą zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. Mogą nim pokryć należność np. za jednodniową wycieczkę wraz z wszelkimi atrakcjami, kolonie lub obóz, wejściówkę do parku rozrywki czy inne aktywności turystyczne i sportowe, pod warunkiem, że organizator oferuje co najmniej dwie usługi w ramach danej oferty.

Jak aktywować bon? Jest to dość proste. Można to zrobić Platformie Usług Elektronicznych ZUS w zakładce "Ogólny". W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Po zatwierdzeniu danych oraz aktywacji bonu rodzic dostaje specjalny kod, który później trzeba podać chcąc zapłacić za usługę turystyczną.

- Bon turystyczny to 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 1000 zł. Przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500+ w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. - wyjaśnia Krupicka.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

736 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39