Białystok Online

Kultura i Rozrywka

Do Ratusza przyjadą eksponaty z Muzeum Narodowego w Warszawie

2018.05.10 13:50
Do Ratusza przyjadą eksponaty z Muzeum Narodowego w Warszawie
Fot: Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Talerz z królikiem wśród kwiatów

Meble, porcelanę, szkło, biżuterię, malarstwo i grafikę z epoki nazywanej "udomowionym romantyzmem" można będzie obejrzeć na nowej wystawie "Biedermeier" w białostockim Ratuszu. Wernisaż zaplanowano w piątek (11.05).

Biedermeier to określenie mieszczańskiego stylu panującego przede wszystkim w sztukach użytkowych, ale też w malarstwie i literaturze Europy Środkowej pierwszej połowy XIX wieku. W rzemiośle wyróżniał się on prostotą, solidnością, kunsztownym ręcznym wykonaniem, naturalnością szlachetnych materiałów, funkcjonalnością i dążeniem do wygody. W malarstwie i literaturze przejawiał się w języku realizmu, w rzeczowym i opisowym podejściu do rzeczywistości.

Wystawa "Biedermeier" w Muzeum Podlaskim w Białymstoku (kolejna po Warszawie i Szczecinie odsłona ekspozycji) jest wszechstronną prezentacją kultury I połowy XIX w., meblarstwa, złotnictwa, ceramiki, szkła oraz mody, malarstwa, grafiki i rysunku. Mapa wystawy rozciąga się między Wiedniem a Krakowem i Lwowem, Berlinem a Warszawą i Wilnem. Sztuka polska włączona została w europejski kontekst, głównie niemiecki i austriacki. Blisko 300 eksponatów pochodzi przede wszystkim z Muzeum Narodowego w Warszawie. Wystawa składa się z 4 problemowych części oraz aranżacji biedermeierowskiego salonu.

Ekspozycja została zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Wernisaż odbędzie się w piątek (11.05) o godz. 18.00. Wystawę można oglądać do 2 września.

Szczegóły: "Biedermeier" - wernisaż w Ratuszu

Anna Dycha

Anna Dycha

anna.d@bialystokonline.pl

Przeczytaj także
Popularne dzisiaj

Masz ciekawy temat?

Wiesz, że zdarzyło się coś interesującego w Białymstoku lub okolicy? Chcesz abyśmy o czymś napisali?

Napisz do nas