Do sanatorium krok po kroku. Co zrobić by wyjechać do uzdrowiska w czasie pandemii?

2020.06.17 15:08
Pierwsi kuracjusze z województwa podlaskiego już korzystają z turnusów sanatoryjnych. Zaś podlaskie uzdrowiska w Augustowie i w Supraślu startują z turnusami po 25 czerwca.
Do sanatorium krok po kroku. Co zrobić by wyjechać do uzdrowiska w czasie pandemii?
Fot: Sekcja komunikacji społecznej POW NFZ
W województwie podlaskim funkcjonuje 11 punktów pobrań

Przypomnijmy, że w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa, w połowie marca Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymał czasowo wyjazdy do ośrodków sanatoryjnych. Po kilkumiesięcznej przerwie, ponownie można korzystać z uzdrowisk.

- Podlaski NFZ jest w kontakcie ze wszystkimi osobami, które wyjeżdżają lada dzień do uzdrowisk. Zdajemy sobie sprawę, że teraz pacjenci muszą przejść przez nieznaną im dotąd procedurę, aby wykluczyć zakażenie koronawirusem - podkreślała podczas spotkania z mediami Agata Dyszkiewicz, zastępca dyrektora ds. świadczeniobiorców i służb mundurowych Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Po 15 czerwca warunkiem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 (w przypadku leczenia sanatoryjnego – zarówno dziecka, jak i opiekuna).

Co jest najważniejsze, żeby procedura pobrania wymazu i uzyskania informacji o wyniku testu przebiegła bez zakłóceń?

Przede wszystkim testy można wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego w punktach pobrań. To bardzo ważne, żeby nie pojawiać się wcześniej niż w szóstym dniu, ponieważ wcześniej pacjent nie będzie widoczny w elektronicznej bazie.

Testy są bezpłatne – sfinansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Podstawą do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową, pacjent jest wpisany do specjalnej bazy. W punkcie pobrań musi mieć ze sobą jedynie dokument potwierdzający jego tożsamość i numer PESEL.

Podlaski NFZ pisemnie i telefonicznie informuje pacjenta o tym, gdzie i w jakich godzinach może wykonać takie badanie. W województwie podlaskim funkcjonuje 11 punktów pobrań, w Białymstoku obecnie można wykonywać testy w szpitalu MSWiA.

Wynik testu przed wyjazdem telefonicznie przekaże pacjentowi uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany. Właśnie z tego powodu tak ważne jest, by pacjent udostępnił swój numer telefonu. Od razu po otrzymaniu listu od NFZ z informacją o terminie leczenia uzdrowiskowego, należy skontaktować się z sanatorium i zostawić swój aktualny numer telefonu. Numer do sanatorium widnieje na pierwszej stronie pisma od NFZ.

A w przypadku negatywnego wyniku testu - uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia.

Leczenie uzdrowiskowe na podstawie potwierdzonego skierowania przysługuje tym, którzy:
  
- mają potwierdzone skierowanie na leczenie uzdrowiskowe po 15 czerwca - realizacja odbywa się na podstawie tego skierowania,
- mieli rozpocząć leczenie pomiędzy 15 marca a 14 czerwca,
- musieli przerwać leczenie uzdrowiskowe z powodu pandemii (przebywali w uzdrowisku poniżej 15 dni) oraz kolejnym pacjentom oczekującym na rozpoczęcie leczenia (zgodnie z kolejką oczekujących).

W przypadku pacjentów, którzy przerwali leczenie:

- pacjenci, którzy przerwali leczenie uzdrowiskowe przed 15 marca, będą mogli je dokończyć na podstawie dotychczasowego skierowania, na takich samych zasadach jak do poprzednio, z uwzględnieniem dni wykorzystanych, które pacjent spędził poprzednio w uzdrowisku, 
- uzdrowisko uzgadnia z pacjentem termin rozpoczęcia kontynuacji leczenia. Termin ten nie może być późniejszy niż 30 września br.

Szczegółowe informacje oraz adresy punktów pobrań, w których można wykonać test, dostępne są:

- na stronie podlaskiego NFZ,
- pod numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta 800- 190- 590.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

947 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39