Dodatkowe pieniądze na przebudowę Białostockiego Centrum Onkologii

2022.06.22 17:03
Na środowym posiedzeniu zarząd województwa podlaskiego przyznał dotacje Białostockiemu Centrum Onkologii i szpitalowi wojewódzkiemu w Białymstoku.
Dodatkowe pieniądze na przebudowę Białostockiego Centrum Onkologii
Fot: Łukasz Wiśniewski

Do BCO przygotowuje się do przebudowy budynku nr 5, w którym mają funkcjonować: przychodnia medyczna, zakład brachyterapii i zakład rehabilitacji onkologicznej. Placówka zamierza także kupić tomograf komputerowy.

Dzięki dotacji z budżetu województwa opiewającej na 8,8 mln zł, placówka pokryje wkład własny i koszty niekwalifikowane w projekcie, na który otrzymała dofinansowanie z funduszy europejskich.

Szczegóły inwestycji: Modernizacja i przebudowa budynku BCO. Inwestycja będzie kosztowała ponad 20 mln zł.

Natomiast szpital wojewódzki w Białymstoku dostanie dwie dotacje. Pierwszą z nich, prawie 500 tys. zł, przeznaczy na kupno narzędzi potrzebnych do przeprowadzania operacji prostatektomii (zabiegu chirurgicznego dla chorych na raka prostaty) przy wykorzystaniu robota chirurgicznego Da Vinci. Takie operacje to duża korzyść dla pacjentów: krótszy pobyt w szpitalu i mniejsze ryzyko powikłań pooperacyjnych. Tylko kilka szpitali w Polsce dysponuje tym sprzętem. Białostocka placówka dołączyła do nich w 2018 r. i wykonała dotychczas ponad 190 zabiegów z udziałem robota.

Druga dotacja wyniesie 58 tys. zł i pokryje wkład własny w projekcie realizowanym w ramach Programu Interreg V-A Litwa-Polska 2014-2020, ze szpitalem w Taurogach. Zakłada on zakup aparatów ultrasonograficznego i RTG oraz środków ochronnych, a także wymianę doświadczeń podczas szkoleń czy warsztatów pomiędzy personelem medycznym obu placówek.

BCO i "Śniadecja" to szpitale podlegające zarządowi województwa podlaskiego.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1240 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39