Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przedłużono go do końca stycznia

2021.01.20 12:53
Do 31 stycznia rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Miał być on wypłacany do 18 stycznia, jednak rząd postanowił go po raz kolejny wydłużyć.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przedłużono go do końca stycznia
Fot: Pixabay

W razie zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły, klubu dziecięcego lub innej placówki oświatowej, do której uczęszcza dziecko lub dorosła osoba niepełnosprawna, wówczas rodzice mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Jego okres wypłaty został przedłużony do 31 stycznia. Przysługuje on ubezpieczonym rodzicom dzieci do lat 8, jak i starszych dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje także w przypadku braku możliwości z powodu COVID-19 sprawowania opieki przez nianię, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą, lub braku możliwości sprawowania opieki przez dziennego opiekuna – informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego.

Aby uzyskać dodatkowy zasiłek, wystarczy wypełnić wniosek.

- Oświadczenie o sprawowaniu opieki, będące jednocześnie wnioskiem o zasiłek, należy złożyć u swojego płatnika składek, czyli pracodawcy lub zleceniodawcy. Wzór oświadczenia można pobrać ze strony internetowej, natomiast osoby prowadzące własną firmę, takie oświadczenie składają w ZUS. Mogą je wysłać przez internet. Taki dokument jest niezbędny do wypłaty zasiłku - dodaje rzeczniczka.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1051 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39