Doktorantka z "Medyka" laureatką prestiżowego stypendium

2021.06.10 17:10
Sinemyiz Atalay doktorantka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) została lauretką prestiżowego Programu Start 2021 Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.
Doktorantka z "Medyka" laureatką prestiżowego stypendium
Fot: UMB

Sinemyiz Atalay została stypendystką w projekcie Marii Skłodowskiej-Curie ImPRESS realizowanego w UMB. Pochodząca z Turcji Atalay jest także pracownikiem naukowym Zakładu Chemii Nieorganicznej i Analitycznej oraz doktorantką pod opieką merytoryczną prof. dr hab. Elżbiety Skrzydlewskiej w ramach Międzynarodowych Studiów Doktoranckich w projekcie ImPRESS.

- Działalność badawcza Sinemyiz Atalay koncentruje się na ocenie wpływu naturalnego kannabinoidu na profil proteomiczny komórek skóry ludzkiej eksponowanych na działanie promieniowania UV, a w konsekwencji na zaburzenia równowagi redoks oraz poziomu mediatorów lipidowych w komórkach. Jej szczególne osiągnięcia dotyczą dokładnego opisu mechanizmu działania kannabidiolu w stosunku do zmian zachodzących przede wszystkim w obrębie błon komórkowych keratynocytów w warunkach stresu oksydacyjnego - przekazuje UMB.

Ogromne zaangażowanie Sinemyiz Atalay w czasie 3 lat studiów doktoranckich zaowocowało powstaniem już 7 prac naukowych.

Stypendia Programu Start 2021 Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej otrzyma w sumie 100 wybitnych młodych naukowców. Jest to najstarszy w Polsce program stypendialny dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jego celem jest wspieranie wybitnych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego. Laureaci programu otrzymują roczne stypendium w wysokości 28 tys. zł, które mogą przeznaczyć na dowolny cel.

W tym roku, setka nagrodzony została wybrana z grona 1034 kandydatów. Na liście przeważają kobiety - stanowią 54% wszystkich laureatów. Średni wiek tegorocznych stypendystów wynosi 28,6 lat.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1235 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39