Dom

Domowa biblioteczka: jak urządzić?

2024.01.04 19:08
Nie każdy ma miejsce w domu na wielką bibliotekę z regałami sięgającymi sufitu. Na szczęście nawet w najmniejszym mieszkaniu można stworzyć przytulny zakątek dla książek. W artykule przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak i gdzie urządzić domową biblioteczkę, aby dobrze spełniała swoje zadanie, a przy tym dodawała charakteru wnętrzu. Pudełka dekoracyjne, półki wiszące czy witryny na książki – przekonaj się, co sprawdza się najlepiej.
Domowa biblioteczka: jak urządzić?

Wybierz miejsce – nie musi być go dużo

Pierwszym krokiem jest wybór miejsca. Nie potrzebujesz osobnego pokoju – wystarczy kącik w salonie, niewykorzystana ściana w sypialni czy nawet wolna przestrzeń pod schodami. Miejsce na biblioteczkę można znaleźć wszędzie - nawet tam, gdzie trudno ją dostrzec na pierwszy rzut oka. Pamiętaj tylko, aby była to strefa relaksu, zlokalizowana z dala od codziennego zgiełku – dzięki temu stworzysz idealne miejsce do odpoczynku z książką.


Półki, półeczki i witryny na książki

Kiedy już znajdziesz miejsce, czas na wybór półki. Możesz postawić na klasyczne wiszące półki, wolnostojącą regałową biblioteczkę, a nawet zrobić półki DIY z drewnianych skrzynek. Ważne, aby były dostosowane do wielkości twoich książek i wystarczająco solidne, aby dźwignąć ciężar całej kolekcji.

W domowej biblioteczce sprawdzą się także witrynki. Witryna na książki to mebel, który zwykle składa się z kilku elementów. W szufladach albo zamkniętych szafkach możesz przechowywać różne gadżety i akcesoria, a w części otwartej, wyeksponować książki i/lub dekoracje. Zazwyczaj, przynajmniej część „przestrzeni ekspozycyjnej” wyposażona jest w szybę, dzięki czemu Twój zbiór nie będzie się kurzył i zyska ochronę np. przed słońcem czy zbyt wilgotnym powietrzem.

Zakup witryny na książki może okazać się jedną z Twoich najlepszych decyzji. Pod adresem novodom.pl/k/witryny-na-ksiazki na pewno znajdziesz idealne rozwiązanie, które wpasuje się w wystrój Twojego domu. A jeśli wybór okaże się nietrafiony? Wtedy skorzystasz ze 100-dniowego prawa zwrotu i oddasz produkt do sklepu lub wymienisz na inny model.


Oświetlenie – Twój najlepszy przyjaciel

Dobre oświetlenie to klucz do stworzenia idealnej przestrzeni do czytania. Postaw na lampę podłogową obok ulubionego fotela, lampę stołową lub lampkę biurkową, jeśli wolisz czytać przy biurku. Światło powinno być intensywne, ale wystarczająco jasne, aby nie męczyć oczu.

Zwróć uwagę również na odpowiednie ustawienie kierunku światła. Światło powinno padać na książkę, a nie bezpośrednio na Twoją twarz. Lampa z regulowanym ramieniem lub kierunkowym abażurem to idealne rozwiązanie, które pozwoli Ci dostosować oświetlenie do siedziska.


Komfortowo – na długie godziny z lekturą

Nie zapomnij o wygodnym miejscu do siedzenia. Może to być miękki fotel, puf, a nawet wygodny koc i poduszki na podłodze. Ważne, abyś mógł się zrelaksować z dobrą książką. I pamiętaj, zawsze miej pod ręką miejsce na filiżankę herbaty lub kawę – zapewni ci je już niewielki stolik pomocniczy z okrągłym blatem lub stolik-pomocnik wsuwany pod fotel.


Osobisty akcent – to w końcu Twoja biblioteczka

Dekorowanie biblioteczki to jak opowiadanie historii o sobie. Dodaj kilka osobistych akcentów, np.zdjęcia, pamiątki z wakacji i rośliny w doniczkach. Możesz postawić je na półkach regału lub na witrynie na książki. Każdy element aranżacji powinien opowiadać historię o Twoich zainteresowaniach i pasjach. To Twoja przestrzeń, dlatego niech będzie odbiciem Twojej osobowości.


Porządek czy chaos?

Na koniec poruszmy kwestię organizacji książek. Czy wolisz je ustawiać alfabetycznie, tematycznie, a może według kolorów? To twoja domowa biblioteczka – ty tutaj rządzisz! Pamiętaj, że porządek pomaga w odnajdywaniu książek, szczególnie, kiedy ich liczba z dnia na dzień rośnie i zaczyna niebezpiecznie wymykać się spod kontroli...

Mamy nadzieję, że znalazłeś tu kilka inspiracji, jak urządzić swój kącik do czytania oraz domową biblioteczkę. Zadbaj o półki na książki albo witrynkę, zaplanuj oświetlenie, przysuń wygodny fotel. Zacznij od małych kroków albo od razu zaplanuj pełnowymiarową przestrzeń.


[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


1560 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39