Dorabiasz do zasiłku przedemerytalnego? Pamiętaj o rozliczeniu

2022.05.16 10:14
Osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego muszą rozliczyć się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Mają na to czas do końca maja.
Dorabiasz do zasiłku przedemerytalnego? Pamiętaj o rozliczeniu
Fot: ZUS

Do końca maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego muszą zgłosić do ZUS informację o swoich przychodach za dany rok rozliczeniowy. W tym roku jest to okres od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r. W województwie podlaskim takie świadczenia pobiera ok. 1,4 tys. osób.

- Pobierając świadczenie lub zasiłek przedemerytalny, można dodatkowo pracować, ale trzeba uważać na graniczne kwoty przychodu. Ich przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłacane świadczenie. Dlatego warto jak najszybciej poinformować Zakład o swoich zarobkach - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Do urzędu trzeba przynieść zaświadczenie z zakładu pracy o swoich zarobkach, najlepiej by całość została rozbita na poszczególne miesiące. Ci, którzy prowadzą własny biznes muszą napisać oświadczenie samodzielnie. Wówczas ich przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

- W zależności od tego, co będzie korzystniejsze dla klienta, ZUS rozliczy świadczenie z przychodu z każdego miesiąca osobno lub z łącznego przychodu z całego okresu rozliczeniowego. Ustalimy, czy od marca 2021 do lutego 2022 wypłacaliśmy świadczenie w prawidłowej wysokości, czy powinno być one zmniejszone lub zawieszone. Niektóre osoby mogą również liczyć na wyrównanie – tłumaczy rzeczniczka.

Należy mieć na uwadze, że ZUS może zmniejszyć świadczenie bądź zasiłek przedemerytalny. Dzieje się tak, gdy przychód przekrocz y 25% przeciętnego wynagrodzenia  w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji. Wypłata jest zaś zawieszona po przekroczeniu 70%.

- Jeśli przychód w okresie rozliczeniowym od marca 2022 do lutego 2023 będzie wyższy niż 25% przeciętnego wynagrodzenia z 2021 r. - 1415,70 zł brutto, ale nie przekroczy 70% przeciętnego wynagrodzenia z 2021 r. - 3963,80 zł brutto, to ZUS obniży świadczenie o kwotę przekroczenia. Przy czym po zmniejszeniu świadczenie nie może być niższe niż gwarantowana wysokość 675,35 zł. Natomiast po przekroczeniu 70%. przeciętnego wynagrodzenia- 3963,80 zł brutto, wypłata świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego może być również zawieszona – informuje rzeczniczka.

O tym, czy ZUS zmniejszy bądź zawiesi świadczenie decyduje przede wszystkim przychód z działalności, od której są obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne. Z taką działalność uznaje się głównie zatrudnienie, służbę, pozarolniczą działalność lub inną pracę zarobkową. Przychodem są też kwoty następujących zasiłków: macierzyńskiego, opiekuńczego, chorobowego i wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, a także kwoty świadczenia rehabilitacyjnego.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1264 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39