Dotacje na miejską przyrodę. Korytarz ekologiczny i park lawendowy z milionowym wsparciem

2023.07.19 19:26
W środę (19.07) zarząd województwa podlaskiego podjął decyzję o przyznaniu milionowego wsparcia dwóm projektom. Pierwszym jest park lawendowy w Białymstoku, a drugim - korytarz ekologiczny w Augustowie.
Dotacje na miejską przyrodę. Korytarz ekologiczny i park lawendowy z milionowym wsparciem
Fot: UM Białystok
Wizualizacja parku lawendowego w Białymstoku

Park lawendowy w Białymstoku

W Białymstoku, przy ul. Hugo Kołłątaja, powstanie nowy park kieszonkowy, który będzie inspirowany lawendą. Ten wyjątkowy obszar wypoczynku będzie oferować różnorodne atrakcje i stanowić przyjazne środowisko dla owadów zapylających. Centrum parku będzie stanowić lawendowe pole, które nie tylko będzie cieszyć oczy odwiedzających, ale również służyć jako miejsce odżywiania dla pszczół i innych zapylaczy. Dodatkowo, dla celów edukacyjnych, powstanie mini sad, w którym będzie można dowiedzieć się więcej o uprawie roślin.

W parku przewidziano również ścieżki otoczone bujną roślinnością, które zapewnią przyjemne i spokojne miejsce do spacerów i wypoczynku. Ciekawym elementem będzie ogród deszczowy, który będzie wykorzystywał wodę opadową do stymulowania wzrostu roślin. Odpowiednie oświetlenie parku sprawi, że będzie on atrakcyjny również wieczorem.

Realizacja tego projektu została dofinansowana kwotą 472 tys. zł, co pozwoli na kompleksowe wyposażenie parku i stworzenie atrakcyjnego miejsca dla mieszkańców i turystów. Więcej o inwestycji: przeczytasz tutaj.

Korytarz ekologiczny w Augustowie

Augustów otrzymało natomiast 485 tys. zł na ochronę cennych zasobów przyrodniczych oraz rozwój bioróżnorodności. Głównym celem projektu jest stworzenie warunków sprzyjających ochronie i rozwojowi różnorodności biologicznej. W tym celu zostaną utworzone wielopiętrowe nasadzenia zieleni oraz łąki kwietne, które stanowić będą doskonałe środowisko dla różnorodnych gatunków flory i fauny. Dodatkowo, zamontowane zostaną schronienia dla zwierząt, takie jak budki lęgowe dla ptaków, domki dla jeży czy schrony dla nietoperzy.

Projekt zakłada również stworzenie multimedialnej ścieżki edukacyjnej, która będzie wyposażona w tablice informacyjne, dostarczając ciekawych informacji o lokalnej przyrodzie. Cały projekt ma na celu połączenie przylegających do siebie obszarów zieleni oraz ciągów komunikacyjno-rekreacyjnych, tworząc tym samym korytarz ekologiczny.

Korytarz będzie sprzyjał migracji zwierząt oraz zachowaniu różnorodności ekosystemów, łącząc od strony południowo-wschodniej Puszczę Augustowską z terenami przylegającymi do Jeziora Necko z północno-zachodu.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
1256 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39