"Drewniany człowiek" w Węgierce

2009.07.23 00:00
Pełen bajkowości i pięknej plastycznie scenografii spektakl "Drewniany człowiek" warszawskiego Teatru Studio otworzył tegoroczną Podlaską Oktawę Kultur.

Reżyserem, autorem scenariusza i scenografii przedstawienia zaprezentowanego w Teatrze Dramatycznym jest Stasys Eidrigevicius. Artysta litewskiego pochodzenia, który od blisko trzydziestu lat mieszka w Polsce. Tworzy plakaty, obrazy olejne, ekslibrisy, ilustracje do książek, fotografuje.

"Drewniany człowiek" to bardzo osobiste przedstawienie o powrocie do korzeni, przemijaniu, relacji człowieka z naturą i procesie twórczym. Artysta przywołuje czasy dzieciństwa spędzonego na Wileńszczyźnie, kiedy matka przy tradycyjnych litewskich pieśniach piekła chleb, a ojciec ścinał drzewa w lesie. Baśniowy klimat i wielka plastyczna uroda - to największe atuty spektaklu. Drzewa, różne drewniane przedmioty (m.in. walizki, łódź z wiosłami), drewniane maski, a wszystkiemu przygląda się drewniana figurka człowieka. Do tego wymowna muzyka. W finale Stasys poprzez swoich aktorów opowiada o powstawaniu swojej sztuki wplatając w to wspomnienia z młodości. Wyświetlane są też zdjęcia rodzinnego domu i rodziny, które reżyser zrobił jako nastolatek.

Publiczność szczelnie wypełniająca widownię Węgierki nagrodziła spektakl gromkimi brawami. Stasys Eidrigevicius otrzymał również od Andrzeja Dyrdała, dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku festiwalową nagrodę.

W czwartek odbędzie się uroczysta inauguracja II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru. Na scenie ustawionej na Rynku Kościuszki wystąpią Orkiestra Teatru Narodowego we Lwowie, również ukraiński Sławutycz i białoruskie Biełyje Rosy. W czasie festiwalowego tygodnia prezentującego kulturę i dorobek artystyczny mniejszości narodowych zamieszkujących Podlasie wystąpi 35 zespołów z 10 krajów świata. Orkiestry, teatry, zespoły pieśni i tańca oraz zespoły folkowe - program jest różnorodny. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Podlaska Oktawa Kultur potrwa do wtorku, 28 lipca. Organizuje ją Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Patronem medialnym jest portal BiałystokOnline.pl

andy

1628 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39