Drogi, zeroemisyjne ciepło, kanalizacja. Pieniądze na nowe inwestycje w miastach i gminach

2023.07.21 14:51
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) uruchomił nabór wniosków do kolejnej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Od 20 lipca samorządy w całym kraju mogą składać wnioski o wsparcie inwestycji. Nabór potrwa do 16 sierpnia 2023.
Drogi, zeroemisyjne ciepło, kanalizacja. Pieniądze na nowe inwestycje w miastach i gminach
Fot: Pixabay

W ósmej edycji Programu Inwestycji Strategicznych wnioski mogą składać wszystkie jednostki samorządu terytorialnego (JST) i ich związki. Aktualnie trwają też nabory w pozostałych edycjach – dla stref przemysłowych do 21 lipca oraz dla gmin popegeerowskich do 31 lipca.

Wnioski można składać w 36 obszarach inwestycyjnych. Poziom dofinansowania może wynieść nawet do 95% wartości inwestycji.

W tej edycji programu najwyższe wsparcie (do 95%) można uzyskać na inwestycje w infrastrukturę drogową, wodno-kanalizacyjną, w źródła ciepła zeroemisyjnego, gospodarowanie odpadami oraz odnawialne źródła energii.

Każda jednostka samorządu terytorialnego może złożyć 3 wnioski o dofinansowanie: do 2 mln zł, do 8 mln zł oraz 30 mln zł. Złożenie wniosku o maksymalnej wartości dofinansowania w wysokości do 2 mln zł jest warunkiem koniecznym, aby samorząd mógł wnioskować także o wsparcie w pozostałych dwóch – wyższych limitach.

Ten rządowy program wsparcia inwestycji samorządów realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego. JST składają wnioski w specjalnej aplikacji. Po zakończeniu naboru BGK przekazuje raport dla Komisji przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komisja ta analizuje wnioski i przygotowuje rekomendację, na podstawie której Prezes Rady Ministrów decyduje o przyznaniu dofinansowania.

W zależności od czasu realizacji inwestycji, środki z programu są wypłacane w całości po jej zakończeniu lub w transzach po wykonaniu kolejnych etapów inwestycji.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

Polecamy
Auto Cezar
Auto Cezarul. Jurowiecka 31
15-101 Białystok

Więcej informacji
1744 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39