DSK dostało niezwykły sprzęt. Dzięki niemu dzieci mogą walczyć z białaczką w domu

2023.12.06 07:19
Spełnia się marzenie chorych na białaczkę limfoblastyczną dzieci i ich rodzin. Dzięki pompie infuzyjnej, którą Fundacji "Pomóż Im" podarowała USK w Białymstoku, będą mogły przyjmować leki w domu, a nie w szpitalu.
DSK dostało niezwykły sprzęt. Dzięki niemu dzieci mogą walczyć z białaczką w domu
Fot: Fundacja "Pomóż Im"

Jeden cykl podawania leku trwa 28 dni. Pacjent jest wtedy non stop podłączony do pompy. Przechodzi trzy takie cykle, a więc w sumie trwa to kwartał. Bez tego urządzenia musiałby takie leczenie odbywać w szpitalu – mówi dr Eryk Latoch, wiceprezes Fundacji "Pomóż Im", zarazem lekarz pracujący na oddziale dziecięcej onkologii UDSK. 

Warto podkreślić, że podarowana szpitalowi pompa, to pierwsze takie urządzenie w naszym województwie. I jedno z nielicznych w kraju. Bez wątpienia istotne jest to, że sprzęt jest praktycznie bezobsługowy.

Pierwszym pacjentem, który będzie mógł skorzystać z nowej pompy, jest 3-letni Bruno. Jego tata jest ratownikiem medycznym, więc ta próba będzie wyjątkowo bezpieczna. 

- Pompa, raz ustawiona i podłączona, zapewnia ciągłą podaż leku przez 72 godziny. Potem trzeba będzie pojawić się na krótko w szpitalu, by ustawić kolejną dawkę. To jednak niewielkie obciążenie w porównaniu to ciągłego pobytu w klinice – mówi Jakub Wróbel. – Jestem też przeszkolony, by zareagować w razie awarii. Niemniej jesteśmy przekonani, że użytkowanie pompy będzie bezproblemowe. Bruno jest już przyzwyczajony, nawet nie zauważył zmiany urządzenia podającego lek – wyjaśnia tata dzielnego pacjenta. 

Pacjent może chodzić z pompą, co również jest bardzo ważne. 

Ogromna ulga dla małego pacjenta i jego bliskich

Mały Bruno rozpoczął leczenie w czerwcu i od tego czasu rodzice musieli się dzielić opieką nad nim. Ciągłe pobyty w szpitalu były bardzo męczące, szczególnie że chłopczyk ma dwójkę rodzeństwa, które także wymaga opieki.

- To zmieni bardzo wiele. Skończą się nasze ciągłe nieobecności w domu. Mamy jeszcze dwójkę starszych dzieci. Rzadko się zdarza, że jesteśmy rodziną w komplecie – mówi pan Jakub.

Bruno też nie może się już doczekać powrotu do domu. Sam mówi, że rodzeństwo, czyli Szymon i Misia już na niego czekają. Do tego jednocześnie będą przy nim mama i tata. 

- Lek, podawany przez pompę, jest bardzo nowoczesny. To immunoterapia przynosząca świetne efekty. Przeznaczony jest dla pacjentów wysokiego ryzyka. To są rzadkie przypadki, niemniej, jeśli uznamy, że zapotrzebowanie jest większe, fundacja zakupi kolejną pompę – kończy dr Eryk Latoch.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1146 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39