Duch koszar zostanie wskrzeszony. Za 1,4 mln zł

2018.05.17 09:50
W drugiej połowie przyszłego roku mieszkańcy regionu będą mogli obejrzeć wyremontowane grajewskie koszary. Zainwestowanie 1,4 mln zł ma przywrócić im dawny blask.
Duch koszar zostanie wskrzeszony. Za 1,4 mln zł
Fot: KP PSP w Grajewie
Część koszar była już modernizowana, ul. Wojska Polskiego

Zabytkowy budynek po dawnych koszarach, który znajduje się przy ul. Legionistów 9 w Grajewie, zostanie wyremontowany i odrestaurowany. Dotację na ten cel otrzyma miejscowy ośrodek kultury. Mowa o ponad 700 tys. zł, a wartość całego przedsięwzięcia to 1,4 mln zł.

Obecnie miejsce to wykorzystuje Grajewskie Centrum Kultury. Planowana inwestycja ma zwiększyć jego dostępność dla mieszkańców, turystów i wszystkich osób, które są zainteresowane dziedzictwem kulturowym regionu, także tych z niepełnosprawnościami.

Prace powinny zakończyć się w sierpniu 2019 r. Pomysł renowacji koszar został doceniony i wyłoniony w konkursie zorganizowanym przez Lokalną Grupę Działania "Biebrzański Dar Natury" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Obiekt o którym mowa jest wpisany do rejestru zabytków. Koszary zostały wybudowane w 1894 r. Stacjonowały tu dwa pułki kawalerii i 8. Brygada Straży Pogranicznej. Na podstawie rozporządzenia z 24 czerwca 1897 r. utworzono koszary 2. kategorii, gdzie przebywał 10. Dragoński Pułk im. Generała Feldmarszałka Księcia Potiomkina. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, od 1924 r., w porosyjskich obiektach została zlokalizowana siedziba 9. Pułku Strzelców Konnych im. Gen. K. Pułaskiego, który był tu do wybuchu II wojny światowej. Natomiast w okresie 20-lecia międzywojennego w związku z wręczeniem sztandaru 9. PSK, 24 września 1928 w grajewskich koszarach gościł prezydent Ignacy Mościcki.

Po zakończeniu działań wojennych, w dawnych koszarach rozlokowana została jednostka inżynieryjna Ludowego Wojska Polskiego, która zajmowała je do 1992 r.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1331 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39