Dwa zakłady MLEKPOLU na liście do wznowienia eksportu

2004.12.21 00:00
Zakłady mleczarskie z Kolna i Mrągowa, należące do SM MLEKPOL z Grajewa, znalazły się na liście 10 polskich zakładów mleczarskich ubiegających się o tymczasowe wznowienie eksportu do Rosji.

Lista 10 zakładów mleczarskich powstała w oparciu o wyniki eksportowe w okresie od stycznia do sierpnia br. Stworzona została przez głównego lekarza weterynarii oraz przedstawicieli Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich i Związku Prywatnych Przetwórców Mleka. Teraz listę zakładów zatwierdzić muszą władze rosyjskie. Po wydaniu pozytywnej opinii - zakłady te będą mogły prowadzić eksport do Rosji do czasu ogłoszenia oficjalnych wyników kontroli prowadzonych przez rosyjskie służby weterynaryjne w polskich mleczarniach. Przypomnijmy, że o możliwość eksportu do Rosji ubiegało się ponad 70 zakładów z całego kraju. Rosjanie prowadzili w nich kontrole jesienią tego roku. Sprawdzali m.in. jakość produkcji w oparciu o systemy ISO i HACCP, a także produkcję mleka w gospodarstwach. Nieznany jest termin ogłoszenia wyników tych kontroli.

Przypomnijmy, że eksport polskich produktów mleczarskich do Rosji wstrzymany został we wrześniu. Od stycznia do sierpnia br. MLEKPOL wyeksportował do Rosji około 600 ton sera produkowanego w zakładzie w Kolnie oraz 2,5 tys. ton serwatki produkowanej w Mrągowie.


1827 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39