"Dziadek" to artystyczna opowieść o niezwykłym człowieku. Wstęp wolny

2017.06.27 11:10
Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym "MIG-iem" organizuje niezwykły spektakl pt. "Dziadek" z udziałem osób niesłyszących.
"Dziadek" to artystyczna opowieść o niezwykłym człowieku. Wstęp wolny
Fot: pixabay.com

"Dziadek" to spektakl na podstawie autorskiego scenariusza, powstały w efekcie kilkumiesięcznych warsztatów, których uczestnikami były osoby niesłyszące i niedosłyszące, a także ich słyszący przyjaciele. Dzięki ich pracy powstał pokaz finałowy, który będzie retrospekcją najważniejszych wydarzeń historii Polski okresu międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem postaci Pierwszego Marszałka Polski i Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych - Józefa Piłsudskiego.

- Tytuł projektu nawiązuje do jednego z pseudonimów, pod jakim był znany Józef Piłsudski - "Dziadek". Postać marszałka zostanie ukazana w zupełnie inny sposób, nie tylko jako wodza, polityka, Naczelnika Państwa czy ministra lecz przede wszystkim jako osobę prywatną – syna, brata, męża i czułego, kochającego ojca. Wielkiego, a jednocześnie zwykłego człowieka, który tworzył historię ówczesnej Polski - wyjaśniają organizatorzy.

Dla osób niesłyszących tworzenie scenariusza i udział w spektaklu to sposób na edukację kulturalno-historyczną i integrację ze środowiskiem słyszących. Chcą one sięgać do faktów historycznych, poznawać je poprzez sztukę i okazywać w taki sposób, w jaki same widzą i czują.

Spektakl ma być odpowiedziany "poza słowami", czyli językiem gestu, wyobraźni i emocji. Jak podkreślają organizatorzy, będzie to widowisko niezwykłe, nasycone światłem, muzyką, kolorem, teatrami cieni, językiem gestu. Ma to być metaforyczna opowieść o ludziach i wydarzeniach tamtych lat, ukazana w sposób wyjątkowy, w zupełnej ciszy, z wykorzystaniem języka migowego jako niezwykłej formy teatralnej.

Spektakl przygotowywany jest w ten sposób, operując językiem gestu, niewymagającym tłumaczenia, będzie bardzo dobrze zrozumiały dla osób nieznających języka migowego.

Już w środę (28.06) "Dziadka" będzie można obejrzeć w Teatrze Dramatycznym, w piątek (30.06) zaś w Łomży. Wstęp jest wolny.

BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.

Sprawdź: Spektakl "Dziadek" w Teatrze Dramatycznym, Spektakl "Dziadek" w Łomży

Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl

727 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39