Działania na rzecz podlaskich seniorów. Podsekretarz stanu z wizytą w Białymstoku

2017.06.28 17:36
Tworzenie klubów seniora czy dofinansowywanie projektów - to przykłady działań, które podejmuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rzecz podlaskich seniorów. W środę w Białymstoku mówiła o tym podsekretarz stanu Elżbieta Bojanowska.
Działania na rzecz podlaskich seniorów. Podsekretarz stanu z wizytą w Białymstoku
Fot: Dorota Mariańska

W środę (28.06) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja poświęcona działaniom na rzecz seniorów z naszego regionu.

Głos zabrała m.in. Elżbieta Bojanowska – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przypomniała, że w Podlaskiem, w tym roku powstaje 1 Dzienny Dom "Senior+" oraz 9 Klubów "Senior+". Więcej o wspomnianych placówkach pisaliśmy tu: 12 podlaskich samorządów z dotacją na prowadzenie klubów seniora i dziennych domów opieki

Bojanowska wyjaśniła, że większa ilość klubów seniora w porównaniu z dziennymi domami opieki wynika bezpośrednio z sytuacji w samorządach:
- Samorządy nam zgłaszały, że nie zawsze mają takie infrastrukturalne możliwości, żeby tworzyć dzienne domy opieki. Natomiast w klubach są mniejsze wymagania infrastrukturalne, czyli mniejsza powierzchnia, mniejsze wymagania odnośnie wyposażenia tych placówek czy też lokali, jak i mniejsze wymagania dotyczące personelu. W klubie osoby starsze powinny świadczyć wzajemne usługi, pomagać sobie. Jest to tańsza forma, bardziej elastyczna i cieszy się ona zdecydowanie większym powodzeniem ze strony samorządów.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że rodzina nie może umieścić osoby niezdolnej do wyrażenia swojej woli w jakimkolwiek miejscu bez zgody sądu.

Podsekretarz stanu wspomniała również, że resort rodziny, pracy i polityki społecznej kieruje swoje działania nie tylko do miast czy gmin, ale także do organizacji pozarządowych, które otrzymują dofinansowania na projekty dotyczące np. edukacji starszych osób czy usług dla nich przeznaczonych.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce osoby, które mają 60 lat w naszej strukturze demograficznej stanowią 22%. Natomiast zgodnie z prognozą GUS w Podlaskiem do 2050 r. będzie ich jeszcze więcej, bo ponad 43%.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl
1496 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39