Dziecko na koloniach – o co musi zadbać organizator, a co powinni sprawdzić rodzice?

2021.08.03 09:10
Trwa sezon wakacyjny, to czas, kiedy wielu rodziców wysyła swoje pociechy na kolonie. Warto wiedzieć, co powinni wówczas sprawdzić i jakie obowiązki ma organizator wyjazdu.
Dziecko na koloniach – o co musi zadbać organizator, a co powinni sprawdzić rodzice?
Fot: pixabay.com

Organizator musi dopełnić wielu formalności

Wysyłając dziecko na kolonie trzeba pamiętać, by sprawdzić czy organizator dopełnił wszelkich formalności i pociecha będzie na pewno bezpieczna. Szczególnie, że przepisy oraz wymagania sanitarne nakładają mnóstwo obowiązków na osobę, która organizuje taki wyjazd. Przede wszystkim ma zapewnić bezpieczeństwo i higieniczne warunki uczestnikom. Dlatego kolonie muszą być zorganizowane w obiekcie, który spełnia wszystkie wymagania ochrony przeciwpożarowej, środowiska oraz ma odpowiednie warunki higieniczno-sanitarne.

Warto wiedzieć, iż w maju tego roku Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia podały nowe wytyczne na tegoroczny sezon letni. Organizacja wyjazdu na kolonie jest obecnie możliwa zachowując reżim sanitarny i odpowiednie zasady bezpieczeństwa. Organizator musi posiadać dokumenty, które potwierdzają spełniane wymogi.

- W realizacji wytycznych, zrozumieniu zagrożeń i analizy przepisów prawa właściciele i organizatorzy wypoczynku często korzystają z doradztwa ekspertów z branży BHP i Ochrony Przeciwpożarowej. Wytyczne są podzielone na cztery główne obszary tematyczne, a każdy z nich wymaga innego spojrzenia i dostosowania pod kątem bezpieczeństwa. Przede wszystkim chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom w czasie przebywania w obiektach wypoczynku. Organizatorzy muszą mieć także przygotowane procedury zapobiegawcze związane m.in. z możliwym zakażeniem koronawirusem uczestnika lub personelu, a także plan działania w takiej sytuacji – mówi Monika Grządziela, ekspert W&W Consulting.

Co ciekawe przepisy nakładają także na organizatora ogólny obowiązek przygotowania takiego wypoczynku, by wszystkie zajęcia, które będą tam organizowane były dopasowane do zainteresowań, wieku, stanu zdrowia, umiejętności, sprawności i potrzeb uczestników. Organizator wyjazdu jest też zobowiązany zapewnić odpowiednie wyżywanie, by było zgodne z zasadami higieny żywienia.

- Jeżeli mamy wątpliwość, czy spełniamy wymagania określone w przepisach warto skonsultować się z ekspertami ds. BHP, którzy w zależności od zakresu wątpliwości wdrożą rozwiązania w porozumieniu z kuratorium oświaty, strażą pożarną, lokalnym urzędem gminy (ochrona środowiska) lub Państwową Inspekcją Sanitarną – dodaje Grządziela.

Na wyjeździe musi być osoba, która wie jak udzielać pierwszej pomocy

Pierwsza pomoc to podstawa podczas wyjazdu. Personel musi być więc odpowiednio przeszkolony – tak, by potrafił udzielić pomocy w różnych, nagłych sytuacjach. Za to też odpowiada organizator.

- Od kilku lat obserwujemy zwiększenie świadomości z zakresie pierwszej pomocy przedlekarskiej. Odnotowaliśmy w ostatnim czasie wzrost zgłoszeń dotyczących organizacji szkoleń z pierwszej pomocy dedykowanych dla kadry, wychowawców, kierowników kolonii czy organizatorów obozów jak i zgłoszeń dotyczących wdrożenia procedur bezpieczeństwa na terenie obiektów, procedur postępowania w przypadku zdarzenia wypadkowego, zakażenia koronawirusem wśród uczestników i organizatorów. Takie szkolenie i opracowane, personalizowane dla organizatorów procedury gwarantują, że uczestnicy wypoczynku są pod profesjonalną opieką – komentuje ekspert W&W Consulting.

Organizator musi zgłosić do Ministerstwa Edukacji i Nauki organizowane kolonie czy obóz. To o tyle ważne, bowiem dzięki temu rodzice bez problemu mogą szybko zweryfikować jego wiarygodność i sprawdzić, czy dopełnione zostały wszelkie formalności.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1306 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39