Dzięki dofinansowaniu studenci mogą liczyć na atrakcyjne stypendia

2019.06.24 07:33
Studenci Wyższej Szkoły Agrobiznesu, dzięki wysokiemu dofinansowaniu, mogą liczyć na stypendia. To spore wsparcie dla wielu z nich.
Dzięki dofinansowaniu studenci mogą liczyć na atrakcyjne stypendia
Fot: WSA/FB

Duże dofinansowanie przyznane WSA

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wicepremier Jarosław Gowin zwiększył fundusz stypendialny dla studentów Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży do sumy 2 014 000 zł na rok 2019. O docenieniu uczelni w regionie świadczy fakt, że wszystkie pozostałe 9 uczelni niepublicznych w województwie podlaskim otrzymało łącznie ok. 4,5 mln. zł na fundusz stypendialny.

- Jesteśmy mile zaskoczeni wysokością środków otrzymanych na pomoc materialną dla studentów. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznaje środki na podstawie liczby studentów. Ilość środków pozwoli na lepsze niż dotychczas wsparcie studentów – wyjaśnia rektor uczelni Roman Engler. - Uczelnia otrzymuje co roku środki na stypendia, jednak środki otrzymane na 2019 rok są najwyższe w historii – dodaje.

Obecnie stypendia otrzymują łącznie 352 osoby, z czego 109 to stypendia naukowe, a 22 – dla osób niepełnosprawnych. Pieniądze dostają wszyscy studenci, którzy złożyli wniosek i spełniają kryteria prawne. Otrzymane środki pozwolą na przyznanie stypendiów w przypadku zwiększenia liczby wniosków, a przede wszystkim na zwiększenie stypendiów.

Stypendia są dość atrakcyjne

- Średnie stypendium socjalne wynosi 800 zł miesięcznie. Studenci składają wniosek o stypendium wraz z dochodami zgodnie z procedurami określonymi w ustawie o szkolnictwie wyższym. Stypendia rektora dla najlepszych studentów w zależności od wyników w nauce wynoszą od 250 do 500 zł miesięcznie – wyjaśnia rektor.

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży istnieje od 1996 r. Aktualnie studiuje tu na 6 kierunkach 1200 studentów, na takich kierunkach jak np. budownictwo, pedagogika, towaroznawstwo, pielęgniarstwo, bezpieczeństwo wewnętrzne. Niebawem można będzie też uczyć się na nowych kierunkach: ekonomii, logistyce, inżynierii transportu, multimediach i grafice użytkowej. Uczelnia prowadzi też studia podyplomowe na wielu kierunkach, np. informatyka dla nauczycieli, administrator systemów informatycznych, terapia zajęciowa z arteterapią, nauczanie techniki, obrona terytorialna, ocena stanu upraw rolnych i wycena szkód spowodowanych przez zwierzynę łowną, akademia zarządzania energią JST, rolnictwo czy zarządzanie w ochronie zdrowia. Uczelnia prowadzi też Akademickie Szkoły Ponadgimnazjalne, w których kształci się 300 uczniów.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1917 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39