Dzięki specustawie uchodźcy mogą starać się o 500+, Dobry start i 1000+

2022.03.17 15:12
Dzięki specustawie uchodźcy z Ukrainy będą mogli starać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie do żłobka. Najpierw muszą jednak posiadać PESEL.
Dzięki specustawie uchodźcy mogą starać się o 500+, Dobry start i 1000+
Fot: ESD

Ukraińcy będą mogli ubiegać się o świadczenia

Już weszła w życie specustawa, która dotyczy pomocy obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do naszego kraju uciekając przed Rosjanami, którzy zaatakowali ich kraj. Dzięki niej osoby, które posiadają specjalny PESEL, konto w banku i polski numer telefonu będą mogły ubiegać się o świadczenie wychowawcze 500+, rodzinny kapitał opiekuńczy, świadczenie dobry start 300+ oraz dofinansowania obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku.

- Wnioski o świadczenia będzie można składać już niebawem wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, a wypłaty świadczenia będą przekazywane na rachunki bankowe w Polsce. Co ważne wnioski będą dostępne w języku ukraińskim. Osobom potrzebującym wsparcia przy złożeniu elektronicznego wniosku, pomogą pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na PUE ZUS udostępnimy także specjalne kreatory wniosków - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Wnioski o świadczenia może składać osoba, która: jest obywatelem Ukrainy albo małżonkiem obywatela Ukrainy, jej pobyt w Polsce jest legalny, ma pod opieką dziecko (jest jego rodzicem lub opiekunem tymczasowym), które ma ukraińskie obywatelstwo i przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi, ma pod opieką dziecko (jest jego rodzicem lub opiekunem tymczasowym) urodzone w Polsce przez matkę, która jest obywatelką Ukrainy i której pobyt w Polsce jest legalny.

Jak informuje ZUS” Pobyt w Polsce jest legalny przez 18 miesięcy licząc od 24 lutego 2022 r. lub od daty faktycznego przekroczenia granicy po 23 lutego 2022 r.) dla obywateli Ukrainy, którzy wjechali legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i chcą pozostać w Polsce”.

Świadczenia dla rodzin przysługują nie dłużej niż przez okres przebywania w Polsce.

Od 16 marca Ukraińcy mogą wyrabiać numer PESEL

Od 16 marca Ukraińcy mogą wyrabiać numer PESEL. Wnioski można osobiście złożyć w dowolnym organie gminy. W Białymstoku sprawę można załatwić w Departamencie Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego przy ul. Branickiego 3/5. Do otrzymania numeru PESEL potrzebne jest zdjęcie w rozmiarach 35x45 mm (Ukraińcy mogą je wykonać bezpłatnie  przy ul. Warszawskiej 79/18 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00, a w soboty w godz. 10.00-15.00 oraz przy ul. Skłodowskiej-Curie 14B/1 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.0). Składając wniosek trzeba mieć także przy sobie dokument potwierdzający dane.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1006 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39