Dzień Matki można spędzić w Muzeum Pamięci Sybiru

2023.05.18 08:42
Już niebawem świętować będziemy Dzień Matki. Z tej okazji Muzeum Pamięci Sybiru chce przypomnieć los matek-Sybiraczek. Odbędzie się tam prezentacja nowej publikacji "Matka. Katalog fotografii ze zbiorów Muzeum Pamięci Sybiru", spotkanie w Muzeum i specjalne zwiedzanie z przewodnikiem.
Dzień Matki można spędzić w Muzeum Pamięci Sybiru
Fot: Muzeum Pamięci Sybiru

W przeddzień Dnia Matki, czyli w czwartek (25.05) o godz. 17:00 w sali audiowizualnej można wziąć udział w spotkaniu "Przeżyliśmy dzięki mamie". Będzie ono poświęcone najnowszej publikacji Muzeum: "Matka. Katalog fotografii ze zbiorów Muzeum Pamięci Sybiru". Tom ten przybliża wizerunki i losy matek, które na zesłaniu walczyły o zachowanie swoich dzieci przy życiu i zdrowiu, dbały o ich wychowanie w polskości. Wieczór wokół albumu będzie także okazją do wspomnień. Spotkanie oraz rozmowę z Katarzyną Śliwowską, kierowniczką Działu Zbiorów i autorką katalogu, poprowadzi Olga Gordiejew.

W czasie wydarzenia będzie możliwość zakupienia publikacji w promocyjnej cenie.

Natomiast w piątek (26.05) o godzinie 14:45 oraz w sobotę (27.05) o godzinie 17:45 Muzeum zachęca do zwiedzenia wystawy stałej śladami sybirackich matek. Na ekspozycji wielokrotnie pojawia się temat matek zesłańców, którzy przetrwanie zawdzięczają głównie swoim bohaterskim matkom.

Podczas zwiedzania z przewodnikiem będzie można usłyszeć np. fragment listu, jaki w pociągu jadącym na wschód napisała do niani Olga Klein, zatroskana o los swojej malutkiej córki. Przytoczone zostaną wspomnienia z zesłania Hieronimy Dziermy, mamy Krzysztofa – aktora znanego z roli proboszcza Antoniego z Królowego Mostu. Będzie można dowiedzieć się więcej o Ewie Felińskiej, matce świętego – Zygmunta Szczęsnego Felińskiego – która zesłana została na Syberię w 1839 roku.

Bilety na zwiedzanie wystawy z przewodnikiem śladami sybirackich matek, w cenie 30 i 35 złotych, można kupić w kasie Muzeum lub na stronie internetowej Muzeum Pamięci Sybiru.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1528 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39