Dzień Tradycji Rzeczpospolitej! Czego możemy się spodziewać?

2022.09.01 11:59
Już w najbliższy weekend odbędzie się 12 dzień Tradycji Rzeczpospolitej. Organizatorzy wydarzenia przybliżyli szczegółowy plan wyjątkowego widowiska.
Dzień Tradycji Rzeczpospolitej! Czego możemy się spodziewać?
Trening jazdy husarskiej

Na temat samego wydarzenia wypowiedział się Dariusz Wasilewski z Fundacji Obowiązek Polski:

- Jest to szczególne wydarzenie ponieważ w sposób taki skrótowy, w pigułce, ale przedstawia to co jest najpiękniejsze, jest jakby największą chlubą naszej historii, bo odwołujemy się do XVII w. W tym roku zapraszamy na taki blok edukacyjno–kulturalny, ale to są rzeczy bardzo przyjemne dla oka, można spędzić spokojnie i rodzinnie czas, można zobaczyć szarżujące konie, łuczników konnych, czyli lekką jazdę tatarską. Będzie pokaz fechtunku szablą husarską z możliwością po raz pierwszy odbycia dla mężczyzn, ale i dla pań warsztatu z prawdziwą szablą.

Czego będziemy mogli doświadczyć?

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zaprezentuje ptaki drapieżne, będą również wystawcy, rzemieślnicy ludowi, będzie można coś wypić oraz zjeść "na ludowo". Będą również dostępne zwiedzającym wystawy stałe.

W trakcie dwudniowej imprezy odwiedzający będą mogli też zobaczyć zawodników z całej Polski, którzy wezmą udział w VI "Podlaskich Klimatach", bo tak się nazywają zawody łucznicze, które odbędą się w ten weekend również w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

Wystąpią na nich najlepsi zawodnicy i zawodniczki z całej Polski. W tym aktualni medaliści Mistrzostw Polski. Zawody zakończą się w niedzielę popołudniu.

Uczestnicy będą brali udział w zawodach husarskich, łuczniczych, pokazach, rekonstrukcjach szarży husarskiej.

Impreza odbywać się będzie w sobotę i niedzielę (3-4.09) na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej koło Białegostoku. W sobotę od godz. 15:00 zaplanowane jest widowisko kulturalno-edukacyjne, o 16:30 Turniej Husarski im. Mikołaja Branickiego, natomiast po 18:00 - główny pokaz rekonstrukcji szarży husarskiej ku pamięci Bitwy pod Hodowem.

Hubert Jankowski
24@bialystokonline.pl

1303 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39