Dziś obchody rocznicy pierwszej masowej deportacji w głąb ZSRR

2011.02.10 00:00
10 lutego 1940 r. sowieci przeprowadzili pierwszą wielką wywózkę Polaków w głąb Związku Radzieckiego. Dziś w Białymstoku będą trwały obchody 71. rocznicy tych wydarzeń. Szczególnie dotknęły one mieszkańców naszego miasta i regionu.
Dziś obchody rocznicy pierwszej masowej deportacji w głąb ZSRR
Fot: materiały prasowe

Dla uczczenia rocznicy wywózek prezydent Białegostoku, wojewoda podlaski, marszałek województwa i przedstawiciele Związku Sybiraków wspólnie złożą wieńce pod Pomnikiem - Grobem Nieznanego Sybiraka (ul. Piastowska, przy kościele św. Ducha). Uroczystość rocznicowa rozpocznie się o godz. 10.

Rocznicę deportacji przypominać będzie baner, który dziś zawiśnie na ścianie Muzeum Wojska (od strony Placu Jana Pawła II).

W związku rocznicą Muzeum przygotowało też specjalny film krótkometrażowy, opisujący losy zesłańców. Będzie go można oglądać przez dziesięć dni w księgarni Akcent, kawiarni Kopiluwak, Urzędzie Miejskim, na Politechnice Białostockiej (rektorat), Uniwersytecie w Białymstoku (na Wydziale Historyczno-Socjologicznym) oraz w Muzeum. Wyświetlany jest w specjalnych, charakterystycznych kubikach - zaprojektowanych i wykonanych specjalnie na potrzeby tego projektu.

Zaś o godz. 17 w siedzibie Muzeum (ul. Kilińskiego, wstęp wolny) odbędzie się pokaz filmu "Na Sybir". Obraz z 1930 r. opowiada o młodzieńcu, który z powodu aktywności narodowowyzwoleńczej, zostaje zesłany na Sybir. Rena, mając nadzieję na jego uwolnienie, decyduje się towarzyszyć mu potajemnie w drodze na zesłanie... W głównych rolach zobaczymy w nim Adama Brodzisza, Jadwigę Smosarską i inne gwiazdy przedwojennego kina. Film powstał jako niemy, w 1937 r. udźwiękowiono go.
Zachęcamy, by wybrać się do Muzeum dziś trochę wcześniej i obejrzeć ekspozycję poświęconą zesłańczym losom Polaków - "Na okrutnej ziemi".

E.S.

1666 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39