Dziś rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa

2021.04.14 07:12
Znany na całym świecie białostoczanin, który był inicjatorem planowego języka esperanto; lekarz okulista, intelektualista, żarliwy propagator pacyfizmu, ośmiokrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla, autor wielu tłumaczeń i licznych publikacji, czyli Ludwik Zamenhof.
Dziś rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa
Fot: Białostocki Ośrodek Kultury
Pomnik Zamenhofa w Białymstoku

14 kwietnia przypada 104. rocznica śmierci Ludwika Łazarza Zamenhofa.

Urodził się on w rodzinie żydowskiej w Białymstoku, już w czasie nauki w gimnazjum w Warszawie, Zamenhof stworzył pierwszą, prymitywną wersję swojego języka – Lingwe Uniwersala, w roku 1885 Zamenhof ukończył projekt języka międzynarodowego znanego w dzisiejszej formie. Ukazała się rosyjskojęzyczna książka "Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny", którą Zamenhof wydał pod pseudonimem Doktoro Esperanto, oznaczającym "mającego nadzieję doktora". Słowo to przyjęło się z czasem jako nazwa samego języka.

Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na uroczystości upamiętniające Zamenhofa. We środę (14.04), o godz. 14:00 zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem u zbiegu ulic Malmeda i Białówny. Będzie można usłyszeć także grany na trąbce utwór "Il Silenzio" (pol. "Cisza") skomponowany przez Niniego Rosso i Willy Brezzę.

Anna Kulikowska
24@bialystokonline.pl

926 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39