Egzamin gimnazjalny – część humanistyczna [ARKUSZE]

2015.04.21 00:00
Dziś uczniowie klas trzecich gimnazjum napisali pierwszą część egzaminu gimnazjalnego. Pytania dotyczyły historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego.
Egzamin gimnazjalny – część humanistyczna [ARKUSZE]
Fot: freeimages.com

Od wtorku (21.04) do czwartku (23.04) uczniowie klas trzecich gimnazjum będą rozwiązywali dwa bloki zadań – pierwszy o godzinie 9.00 i drugi o 11.00. Dziś zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi historii i WOS-u oraz języka polskiego.

Uczniowie odpowiadali m.in. na pytania dotyczące religii, modeli stosunków społecznych, które były powszechne w Europie Zachodniej czy zmian terytorialnych państwa polskiego. Na teście musieli wykazać się też wiedzą odnośnie rozbiorów Polski i konstytucji. Wiele zadań polegało na wybraniu zdania, które będzie prawidłowym zakończeniem do wskazanego fragmentu tekstu. Pierwszy test dotyczący WOS-u i historii składał się tylko z pytań zamkniętych.

O 11.00 gimnazjaliści zasiedli w ławkach ponownie, by napisać egzamin z języka polskiego. Tu uczniowie odpowiadali m.in. na pytania dotyczące Dziadów części II Adama Mickiewicza. Musieli też wskazać funkcję środków stylistycznych, które pojawiły się w przytoczonym fragmencie. Na teście pojawił się również wiersz "Droga nie wybrana" Roberta Frosta. Młodzież opowiadała na pytania dotyczące charakteru tego utworu czy jego myśli przewodniej. Część pytań dotyczyła również fragmentów tekstów Leszka Kołakowskiego pt. "O Sławie".

Najwięcej punktów można było zdobyć za dłuższe wypowiedzi pisemne. Osoby piszące egzamin musiały odpowiedzieć na pytanie: "Czy każdego celebrytę można nazwać człowiekiem sławnym?" i uzasadnić swoją odpowiedź, odwołując się do przytoczonych tekstów. Aż 10 punktów można było dostać za napisanie opowiadania o podróży, która sprawiła, że ktoś stał się sławny.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Wynik testu będzie brany pod uwagę podczas rekrutacji do szkoły średniej. Osoby, które nie napiszą w pierwszym terminie testu, będą mogły to zrobić 1, 2 i 3 czerwca tego roku.

Jutro gimnazjaliści zmierzą się z zadaniami dotyczącymi przedmiotów przyrodniczych i matematycznych. Ostatniego dnia napiszą test z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym lub/i rozszerzonym.

Zobacz wszystkie pytania, które pojawiły się na dzisiejszym egzaminie: ARKUSZE EGZAMINACYJNE

Wyniki egzaminu będą znane 19 czerwca.

Justyna Kozicka
justyna.k@bialystokonline.pl

1691 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39