Ekowymiana: roślinka za elektrośmiecia! Akcja ekologiczna już w najbliższy czwartek

2023.10.03 15:03
5 października, w godzinach 11:00 – 19:00, w Alfa Centrum odbędzie się akcja „Śmiecioodpowiedzialni”. Poprzez angażujące działania edukacyjne oraz wystawy, uczestnicy będą mogli poznać zasady segregacji, w szczególności odpadów, które mogą wydawać się problematyczne. Wszyscy chętni będą również mogli wziąć udział w zabawach i quizach z nagrodami, ćwicząc właściwe nawyki. Akcji towarzyszy zbiórka małych elektroodpadów. Za oddanie przedmiotu, pierwsze 100 osób otrzyma sadzonkę wrzosu oraz ekobombę ogrodnika do stworzenia własnej łąki kwietnej.
Ekowymiana: roślinka za elektrośmiecia! Akcja ekologiczna już w najbliższy czwartek
Fot: Galeria Alfa
Galeria Alfa

O segregacji odpadów mówi się od lat, ale wciąż jest to duży problem. Wątpliwości nie tylko budzi to, co i gdzie powinno być wyrzucone, lecz także to, co dzieje się ze śmieciami po ich odbiorze. Brakuje odpowiednich oznaczeń, wciąż pojawia się wiele błędów w komunikacji dotyczącej właściwej segregacji. Dlatego już w najbliższy czwartek, 5 października w Alfa Centrum rusza dzień angażujących działań oraz pokazów edukacyjnych pod hasłem „Śmiecioodpowiedzialni”, zorganizowanych we współpracy z lokalnym partnerem odpowiedzialnym za gospodarowanie odpadami – firmą ASTWA.

Roślinka za elektrośmiecia

W ramach akcji wszyscy klienci będą mogli dołączyć do zbiórki drobnych elektrośmieci, takich jak drobne RTV i AGD (np. czajnik), telefony komórkowe itp. W zamian pierwsze 100 osób otrzyma miododajne rośliny. Specjalne pojemniki na zbiórkę będą ustawione przy strefie edukacyjnej na poziomie 1, na placu przed restauracją Sphinx, w pobliżu ul. Świętojańskiej. Informacje o wydarzeniu, quizy i materiały edukacyjne oraz regulamin zbiórki dostępne są na stronie: www.smiecioodpowiedzialni.pl.

- Akcja „Śmiecioodpowiedzialni” to kolejne angażujące wydarzenie edukacyjne w Alfa Centrum. W ramach inicjatywy chcemy zachęcać do zmiany z pozoru drobnych, codziennych nawyków oraz edukować, szczególnie w kwestiach nieoczywistych czy problematycznych. Dbałość o środowisko zaczyna się od małych kroków i codziennych zachowań. Podczas akcji będziemy m.in. odpowiadać na pytania, dlaczego warto segregować odpady oraz jak poprawnie to robić. Powiemy też, co robić z kłopotliwymi odpadami, czyli tymi, które nie nadają się do recyclingu. Podzielimy się również inspirującymi ciekawostkami - mówi Beata Ilnicka, Area Marketing Specialist Alfa Centrum. - Nasze zaangażowanie, jako centrum handlowego, we współpracy z lokalnymi partnerami i mieszkańcami miasta to ważny krok na drodze do tego, abyśmy wszyscy mogli być bardziej Śmiecioodpowiedzialnymi, a tym samym sprawiać, że generowane przez nas odpady staną się wartościowymi surowcami – dodaje.

Nadal jako społeczeństwo uczymy się recyklingu

Gospodarka o Obiegu Zamkniętym to rozwiązania zakładające traktowanie odpadów jako surowców. Dzięki właściwej segregacji można znacząco zwiększyć stopień ich odzysku i recyklingu. Właściwa segregacja to większy procent odzysku materiału do ponownego przetworzenia, czyli wtórnego surowca. Warto pamiętać o wszystkich elementach GOZ znanych jako 5 R: Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj, Ogranicz), Reuse (Użyj ponownie), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj) oraz Rot (Kompostuj).

Recykling tworzyw sztucznych w Polsce wynosi od 27 proc. do nieco ponad 30%, jednak według badań realnie nie przekracza on 10%. Zgodnie zaś w wymogami unijnymi do 2030 roku jako kraj powinniśmy osiągnąć 60% recyklingu. Od lipca 2017 roku w Polsce wdrażany jest Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO). Obliguje on gminy do poprawy w zakresie standardów dbania o selektywną zbiórkę śmieci. I choć według najświeższych badań 96% Polaków deklaruje, że sortuje odpady, to w praktyce temat segregacji budzi wciąż liczne wątpliwości, jak choćby te dotyczące prawidłowego wyboru kosza dla danego odpadu.

Akcja „Śmiecioodpowiedzialni” na jesieni odbędzie się nie tylko w Białymstoku, ale także w 11 miastach w całej Polsce.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

695 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39