Ekspresowa S16 na północ od Białegostoku. Przetarg jeszcze w sierpniu

2023.08.09 17:30
Na północ od Białegostoku, w miejscowości Krynice, połączą się dwie drogi ekspresowe: S19 i S16. Przetarg na odcinek drugiej z nich ma być ogłoszony w tym miesiącu.
Ekspresowa S16 na północ od Białegostoku. Przetarg jeszcze w sierpniu
Fot: GDDKiA
Droga S16. Na szaro jej planowany przebieg w województwie podlaskim

Droga ekspresowa S16 ma objąć w najbliższych latach całą trasę Olsztyn - Ełk - Krynice. Pierwszy z planowanych w województwie podlaskim odcinków wkrótce wejdzie w fazę realizacji. Chodzi o fragment Krynice - Knyszyn. Odcinek o długości ok. 8,6 km rozpocznie się w okolicy Knyszyna i zakończy połączeniem z realizowanym odcinkiem drogi S19 Krynice – Białystok Zachód.

"Powstanie dwujezdniowa droga klasy S (ekspresowa), z dwoma pasami ruchu i pasem awaryjnym na każdej jezdni. Dopuszczalne obciążenie nawierzchni to 11,5 t/oś, założona kategoria ruchu KR6, która jeszcze będzie potwierdzona obliczeniami. Planowane jest wykonanie dziewięciu obiektów inżynierskich, w tym trzech wiaduktów, czterech przejść dla zwierząt, a także przepustów" - zakłada białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który jest odpowiedzialny za inwestycję.

Na odcinek S16 Knyszyn – Krynice już w 2016 r. wydano decyzję środowiskowych uwarunkowaniach. Natomiast do końca sierpnia GDDKiA planuje przesłać do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej dokumentację przetargową na jego realizację. Założeniem jest, że roboty budowlane w terenie rozpoczną się w 2026 r., a zakończą w 2028 r.

Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.). Minister Infrastruktury uzgadniając program inwestycyjny zapewnił środki finansowe na realizację tego odcinka.

Białostocka GDDKiA w ostatnim czasie ogłosiła dwa inne przetargi na budowę dróg ekspresowych w naszym regionie: na projekt i budowę S19 Dobrzyniewo - Sokółka, odcinek: węzeł Białystok Północ (bez węzła) – węzeł Dobrzyniewo (z węzłem) oraz na projekt i budowę S19 Dobrzyniewo - Sokółka odcinek: węzeł Czarna Białostocka (bez węzła) – węzeł Białystok Północ (bez węzła).

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1377 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39