Elektryk zyska nowy budynek. "Jakość kształcenia będzie wyższa niż dotychczas"

2021.03.26 17:22
W piątek (26.03) marszałek Artur Kosicki podpisał umowę na dofinansowanie projektów edukacyjnych z miastem Białystok oraz z powiatem białostockim. Przy "Elektryku" zostanie wybudowane Centrum Kształcenia Zawodowego.
Elektryk zyska nowy budynek. "Jakość kształcenia będzie wyższa niż dotychczas"
Fot: Marcin Jakowiak /Urząd Miejski

Projekt ma zwiększyć jakość nauczania

W Zespole Szkół Elektrycznych (ZSE) im. prof. Groszkowskiego w Białymstoku zostanie zrealizowany projekt unijny pod hasłem "Nowy wymiar edukacji". W ramach inwestycji zostanie wybudowane Centrum Kształcenia Zawodowego i Egzaminowania.

- Dziś przekazujemy 36 mln zł z funduszy unijnych na wsparcie białostockiego obszaru funkcjonalnego na projekty edukacyjne związane z kształceniem zawodowym. Skorzystają z tego uczniowie i nauczyciele szkół z Białegostoku i Łap - mówił marszałek Artur Kosicki.

32 mln zł zostanie przekazane do ZSE, gdzie powstanie Centrum Kształcenia Zawodowego (CKZ).

- Ten projekt jest dla naszej szkoły bardzo potrzebny. Zwiększy atrakcyjność i jakość kształcenia zawodowego, a warunki, jakie zostaną zapewnione naszym uczniom, będą korespondowały z realiami, jakie panują w przedsiębiorstwach – stwierdziła Anna Niczyporuk, dyrektor ZSE w Białymstoku.

Centrum Kształcenia Zawodowego

W ramach inwestycji baza dydaktyczna będzie zwiększona i unowocześniona. Będą organizowane kursy, szkolenia, praktyki i staże. Powstaną także innowacyjne programy nauczania, kursów zawodowych oraz kwalifikacyjnych. 

Pierwsza część projektu obejmuje budowę Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 w ZSE. Uczniowie będą się tam uczyć różnych kierunków na stanowiskach zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy, we współpracy z pracodawcami.

– Dzięki tej inwestycji atrakcyjność i jakość kształcenia w Zespole Szkół Elektrycznych będzie jeszcze wyższa niż dotychczas. W komfortowych, nowoczesnych warunkach uczniowie zyskają nowe kompetencje i kwalifikacje pożądane na rynku pracy – powiedział zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński.

W nowym budynku zostaną utworzone i wyposażone 23 pracownie dydaktyczne i sala konferencyjna. Ponadto w budynku głównym zostaną doposażone 4 sale lekcyjne i 6 pracowni komputerowych. Łącznie planowane jest utworzenie: 44 stanowisk egzaminacyjnych dla zawodów technik elektryk i elektryk, 20 stanowisk dla zawodów technik elektronik i elektronik, 50 stanowisk dla zawodów technik informatyk i technik teleinformatyk, 10 stanowisk dla zawodów technik grafiki i poligrafii cyfrowej.

Kształcenie w Łapach

Z funduszy unijnych ponad 3 mln zł trafi także do Zespołu Szkół Mechanicznych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego w Łapach.

- Każda złotówka pozyskana na kształcenie zawodowe jest bardzo ważna. Realizacja tych inwestycji podniesie atrakcyjność edukacji zawodowej, a to nie byłoby możliwe bez wsparcia z funduszy unijnych – dodał Jan Perkowski, starosta Powiatu Białostockiego.

Wartość projektu wynosi blisko 40 mln zł, natomiast dofinansowanie ze środków unijnych to 32,2 mln zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1413 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39