Emerytów jest coraz więcej, a świadczenia coraz wyższe. Ile wynosi przeciętna emerytura

2019.09.11 10:04
Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w Polsce rośnie liczba emerytów. A wraz z nią w górę idzie także wysokość świadczeń, które są pobierane.
Emerytów jest coraz więcej, a świadczenia coraz wyższe. Ile wynosi przeciętna emerytura
Fot: JF

Statystyki nie pozostawiają złudzeń, społeczeństwo starzeje się coraz bardziej. Przybywa emerytów, a ZUS wypłaca coraz wyższe świadczenia. W I kwartale 2019 r. przeciętna emerytura, którą otrzymał mieszkaniec województwa podlaskiego, wyniosła 2083 zł, czyli o 400 zł więcej niż świadczenia wypłacane w tym samym okresie rencistom niezdolnym do pracy. Przeciętne świadczenie w naszym regionie wzrosło o ponad 60 zł, w całym kraju – o 77 zł. Niższe niż w Podlaskiem emerytury pobierane są jedynie na Podkarpaciu i w woj. świętokrzyskim. Ale i tam wzrost świadczeń przez rok wyniósł ok. 70 zł. Gdzie można spotkać najbogatszych seniorów? Na Śląsku - tu emeryt dostaje średnio 2800 zł, a świadczenie wzrosło o 90 zł.

Jeśli chodzi o najwyższy wzrost emerytur, to najwięcej zyskali mieszkańcy woj. opolskiego. Tu świadczenia wzrosły średnio o prawie 100 zł. Region ten jest również na pierwszym miejscu pod względem ilościowego przyrostu emerytów. Ich liczba w ciągu roku powiększyła się o 5,85%. Sporym przyrostem może poszczycić się też woj. lubelskie – 4,78% i podlaskie – 3,51%. Słabo wypada woj. śląskie - tu liczba emerytów zwielokrotniła się jedynie o 2,02%.

- Województwo śląskie przoduje nie tylko w wysokości wypłacanych dla seniorów świadczeń.
Tam również jest największy, bo 14,2-procentowy, odsetek osób pobierających emeryturę nowo systemową w wysokości niższej niż najniższa emerytura. Najmniejszym udziałem tego typu świadczeń może pochwalić się województwo lubuskie (2,2%), opolskie (2,4%), a kolejne to podlaskie - 3,1% - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

W woj. podlaskim jest coraz więcej seniorów. Na przestrzeni ostatnich 10 lat ich liczba ze 122,5 tys. zwiększyła się do 146,7 tys., czyli wzrosła o 20%. To wynik lepszy o ponad 3% niż dane dotyczące całego kraju.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1443 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39