"Epea. Pismo literackie" ukazało się po raz dziewiąty

2022.12.28 12:18
Właśnie ukazał się dziewiąty numer nieregularnika "Epea. Pismo literackie". Hasłem przewodnim jest "Wysoko / niżej / najwyżej", które inspirowane jest postacią Wandy Rutkiewicz – legendy polskiego himalaizmu i jednej z patronek roku 2022. 
"Epea. Pismo literackie" ukazało się po raz dziewiąty
Fot: Książnica Podlaska

W dziewiątym numerze znalazły się rozmowy z: Anną Kamińską – autorką biografii m.in. Wandy Rutkiewicz i Haliny Krüger-Syrokomskiej, Agnieszką Jucewicz - dziennikarką i autorką książek o zdrowiu psychicznym, arborystą – Marcinem Leszczyńskim oraz Katarzyną Garłukiewicz-Szubzdą – wokalistką, autorką tekstów i trenerką wokalną.

O tych, które przetarły polskim taterniczkom drogę na szczyt napisała Katarzyna Droga, a Zofia Piłasiewicz zabrała czytelników w Bieszczady. Specjalnie dla "Epei" komiks z Łosiem Czytusiem w roli głównej stworzył znakomity rysownik Tomasz Samojlik.

Główny trzon pisma, jak zawsze, stanowią wiersze i opowiadania pozyskane podczas otwartego naboru.

– Swoje zgłoszenia przesłało ponad dwustu autorów z całej Polski, pojawiło się sporo oryginalnych, naprawdę dobrych tekstów, dlatego wybór był wyjątkowo trudny – mówi Justyna Sawczuk, redaktor naczelna pisma "Epea".

Po raz kolejny do współtworzenia warstwy graficznej pisma zaproszeni zostali uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu.

– To dla nas wyjątkowo cenna współpraca, bo zależy nam na tym, by "Epea" była platformą łączącą pokolenia i pismem, po które sięgną także młodzi, dopiero odkrywający jak wspaniałym narzędziem ekspresji potrafi być literatura i sztuka. Mam nadzieję, iż to, że mogą "spotkać" na naszych łamach rówieśników, ośmieli ich w twórczych działaniach – dodaje Justyna Sawczuk.

"Epea. Pismo literackie" będzie niebawem dostępne w Dziale Promocji i Wydawnictw Książnicy Podlaskiej, a także na stronie internetowej Książnicy.

Wydanie dwóch numerów nieregularnika "Epea. Pismo literackie" w 2022 r. dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

955 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39