Era Nowe Horyzonty Tournée. Kino niebanalne, odważne, łamiące tabu [wideo]

2011.02.10 00:00
Od 11 do 17 lutego mieszkańcy Białegostoku będą mogli obejrzeć filmy nagrodzone lub cieszące się największą uwagą widzów podczas 10. MFF Era Nowe Horyzonty. Po raz drugi festiwal Era Nowe Horyzonty Tournée zagości w kinie Forum. W programie 7 smakowitych tytułów.
Era Nowe Horyzonty Tournée. Kino niebanalne, odważne, łamiące tabu [wideo]
materiały organizatora

"Od początku istnienia międzynarodowego festiwalu filmowego Era Nowe Horyzonty przyświecał nam jeden cel. Chcieliśmy pokazywać kino, którego u nas nie było, które nie miało w Polsce swojego festiwalu: niebanalne, odważne, łamiące tabu, poszukujące własnego języka, wymykające się klasyfikacjom gatunkowym, odbiegające od klasycznego wzoru narracyjnego" - zwraca się do widzów Roman Gutek wraz z zespołem festiwalu w ulotce tegorocznej imprezy.

Festiwal to szansa na nadrobienie filmowych zaległości dla tych osób, które do Wrocławia nie dotarły. Teraz mogą obejrzeć je w kinach, które odwiedzają na co dzień.

Jeden z ważniejszych tytułów tegorocznej imprezy to "Wkraczające w pustkę" Gaspara Noé - sensacja ubiegłorocznego festiwalu w Cannes. Jego bohaterem jest Oscar, diler narkotyków, który z siostrą mieszka w Tokio. Linda tańczy na rurze, a Oscar oddaje się narkotycznym wizjom. W 20. minucie filmu bohater ginie i od tego momentu widz przez najbliższe dwie godziny śledzi akcję z punktu widzenia jego ducha, przenikającego ściany, krążącego nad ulicami Tokio - mrocznej metropolii grzechu i wyalienowania.

Pozostałe filmy to: "Hadewijch" (reżysera interesuje fizyczne doświadczenie obecności Boga), "I tak nie zależy nam na muzyce" (panorama niezależnej sceny japońskiej, jeden z najbardziej oryginalnych dokumentów muzycznych ostatnich lat), "Le quattro volte" (opowieść w minimalistycznym stylu o wiosce w górzystej Kalabrii), "Zwyczajna historia" (dramat rodzinny, alegoria tajskiego społeczeństwa, ukrywającego prawdę o sobie pod powierzchnią "normalności"), "Łagodny potwór - projekt Frankenstein" (uwspółcześniona i przewartościowana wersja "Frankensteina" Mary Shelley) i "Mama" (oparta na faktach relacja z milczącej egzystencji matki i syna - dwustukilowego olbrzyma, ściśniętych w niewielkim mieszkaniu).

Większość filmów nie miała jeszcze polskiej premiery, zdobyły szereg nagród na światowych festiwalach. Każdy tytuł będzie wyświetlany więcej niż raz - także można wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie seans. Szczegółowe opisy filmów wraz z programem festiwalu znajdziecie tutaj.

Portal BiałystokOnline.pl patronuje białostockiej replice festiwalu.

Więcej informacji na stronie organizatora.

andy
1173 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39