Faszystowskie gesty na cmentarzu wojskowym. Są pierwsze zatrzymania

2013.11.13 00:00
Białostocka prokuratura sprawdzi, czy podczas niedzielnego (10.11) marszu środowisk prawicowych w Białymstoku nie doszło do propagowania faszyzmu. W środę (13.11) policja zatrzymała dwie osoby.
Faszystowskie gesty na cmentarzu wojskowym. Są pierwsze zatrzymania
Fot: Screeshot z serwisu YouTube

Śledczy zbadają sprawę po tym, jak w internecie ukazał się film zawierający relację z przemarszu zorganizowanego w Białymstoku przez Narodowe Odrodzenie Polski w przeddzień rocznicy odzyskania niepodległości. Na nagraniu widać, jak część uczestników po złożeniu wieńców na grobach poległych żołnierzy wykonuje gest faszystowskiego pozdrowienia. Potem uczestnicy odmawiają modlitwę za zmarłych.

- Po informacjach z mediów białostocka prokuratura postanowiła wszcząć postępowanie sprawdzające w tej sprawie. Film będzie analizowany pod kątem propagowania faszyzmu, ewentualnie znieważenia pomnika upamiętniającego poległych - mówi szef Prokuratury Rejonowej Białystok-Południe Marek Winnicki.

W związku z nagraniem podczas przemarszu zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratury złożył także Teatr TrzyRzecze. W środę (13.11) policja zatrzymała dwie z trzech osób podejrzanych o propagowanie faszyzmu. Sprawcom grozi kara więzienia do dwóch lat.

Marsz zorganizowany przez Narodowe Odrodzenie Polski przeszedł ulicami Białegostoku 10 listopada. Zdaniem organizatorów wzięło w nim udział około tysiąc osób. Policja szacuje, że było ich trzykrotnie mniej.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1230 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39