Feminizm w Polsce jest potrzebny - debata

dodane dnia: 2022-11-23 przez: equ
Feminizm w Polsce jest potrzebny - debata
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2022-11-28
Już po raz piąty 100-lecie Kobiet specjalnym wydarzeniem podkreślać będzie znaczenie daty 28 listopada 1918 r. To właśnie w tym dniu kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze. Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet wspólnie z Nie Teatrem w ramach cyklu „Kobiety do dzieła” zaprasza na wydarzenie „Odczarujmy feminizm”.

Określenie „feminizm” budzi wiele zastrzeżeń i wątpliwości, 100-lecie Kobiet próbuje to zbadać i wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami Białegostoku zastanowić się, czym naprawdę jest feminizm oraz odpowiedzieć na pytanie: „Czy feminizm jest Polsce potrzebny?”

W czasie debaty oksfordzkiej, której teza brzmi: „Feminizm jest Polsce potrzebny” swoje swoje „za” i „przeciw” przedstawią cztery kobiety i czterech mężczyzn – liderki i liderzy opinii publicznej. Będą reprezentować drużynę propozycji lub opozycji. Oto ich nazwiska w kolejności alfabetycznej: Jerzy Bieluk, Małgorzata Bieńkowska, Marek Masalski, Krzysztof Kurianiuk, Agnieszka Otapowicz, Katarzyna Rosińska, Michał Różycki, Dorota Sawicka.

Organizatorom debaty zależy, aby swoimi opiniami podzieliła się również publiczność. Celem debaty oksfordzkiej jest wymiana poglądów. Dlatego nie będzie to konkurs, czy też walka drużyn. To pomysł na wysondowanie wśród grupy Mówczyń i Mówców i publiczności czy są „za”, czy „przeciw” tezie. I jak to argumentują. M/M będą mieć 4 minuty na wystąpienie. W czasie każdego wystąpienia zarówno członkowie publiczności, jak też główni M/M mają prawo zażądać głosu, wstając z miejsca, unosząc rękę i wykrzykując słowo “Pytanie” bądź “Informacja” (nie więcej niż 2 zdania). Mówczyni lub Mówca zdecyduje czy odpowiedzieć na pytanie, czy zezwolić na przekazanie informacji. Organizatorzy zachęcają słuchaczy do aktywności i stosowania jak największej ilości wtrąceń, bo to bardzo urozmaica debatę i zmusza mówcę do bieżącego reagowania na uwagi sali.

Po wystąpieniach głównych mówców (po czterech z każdej strony) do bezpośredniego udziału w debacie zapraszana jest publiczność. Czas wystąpień chętnych do zabrania głosu to 2 minuty.

Na początku i na końcu debaty odbędzie głosowanie wśród wszystkich obecnych, czy są „za”, „przeciw” tezie, czy też nie mają zdania. Głosować nie będą marszałek i sekretarz, którzy muszą pozostać bezstronni – to jedna z podstawowych zasad debaty oksfordzkiej. Podobnie jak przestrzeganie czasu, zakaz obrażania bądź wyśmiewania wypowiadających się, konieczność kurtuazyjnego początku każdej wypowiedzi, czy też poczucia humoru i energicznego reagowania publiczności.

Po debacie przedstawione też będą wyniki krótkiej ankiety, jaką 100-Lecie Kobiet przeprowadziło wśród mieszkanek i mieszkańców Białegostoku.

W drugiej wydarzenia odbędzie się „Kawiarenka herstoryczna – Czytelnia Kobiecych słów”. Kobiece wiersze, fragmenty prozy i cytaty z feministycznych książek publicystycznych zaprezentują: znane aktorki i aktorzy białostockich scen: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Monika Zaborska i Marek Tyszkiewicz. Muzycznie towarzyszyć im będzie Patryk Ołdziejewski.

Początek: godz. 18.00

Wstęp: bezpłatny, ale wymagane są zgłoszenia mailem: 100lecie@gmail.com.


912 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39