Festiwal "LALKANIELALKA" już niebawem. Czym zaskoczy w tym roku?

2024.06.07 13:31
Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich "LALKANIELALKA" to biennale sztuki lalkarskiej i teatru ożywionej formy organizowane od 2002 roku. W tym roku Festiwal zainauguruje obchody 50-lecia Akademii Teatralnej w Białymstoku. Festiwal odbędzie się w dniach 18-22 czerwca.
Festiwal "LALKANIELALKA"  już niebawem. Czym zaskoczy w tym roku?
Fot: Agata Rosińska

Idiomem 11. edycji Festiwalu będzie WSPÓLNOTA jako odpowiedź na rzeczywistość coraz bardziej konfliktującą i oddalającą od siebie ludzi. Wydarzenie otworzy 18 czerwca o godz.21.30 widowisko plenerowe na Rynku Kościuszki w Białymstoku.

Festiwal przewiduje dwa nurty oraz bogaty program

Nurt studencki stworzy w tym roku siedem uczelni wyższych. W Akademii Teatralnej w Białymstoku wystąpią obydwie polskie szkoły lalkarskie - z Białegostoku i Wrocławia, a także szkoły ze Słowacji, Czech, Niemiec, Szwajcarii i Ukrainy.

Ponadto w programie tegorocznej edycji festiwalu znalazły się m.in. seminaria popularnonaukowe, wykłady w stylu TED, warsztaty mistrzowskie prowadzone przez artystów z USA, Estonii i Niemiec. Przewidziano też warsztaty dla mieszkańców miasta. Podczas festiwalu zostaną również zaprezentowane prace trojga artystów, niezwiązanych na co dzień z lalkarstwem.

Nurt profesjonalny skupia zespoły, które prezentują innowacyjne podejście do sztuki lalkarskiej i teatru ożywionej formy. Podczas 11. edycji wydarzenia zaprezentują się m.in.: Teatr Malabar i Grupa Wolność z Polski, Klaipeda Puppet Theatre z Litwy, Divadlo Continuo z Czech, Lone Wolf Tribe z USA, a także Duda Paiva Company we współpracy z Illusionary Rockaz Company z Holandii. Gospodarz nurtu profesjonalnego, czyli Białostocki Teatr Lalek oraz Teatro Elsinor z Włoch i Dschungel Wien z Austrii, pokażą tytuły będące wynikiem pracy w ramach projektu ConnectUp.

Organizatorami festiwalu są Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku, Białostocki Teatr Lalek oraz Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy. Wydarzenie wspiera Polski Ośrodek Lalkarski Polunima.

Szczegółowy program festiwalu: https://atb.edu.pl/lalkanielalka-program-2024-pl/

BiałystokOnline patronuje temu wydarzeniu.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl
1549 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39